EP deputāti spriedīs par taisnīgas piekļuves nodrošināšanu Covid-19 vakcīnām

© AFP/Scanpix/Leta

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien ar Eiropas Savienības (ES) Veselības un pārtikas drošuma komisāri Stellu Kirjakidu apspriedīs ES iepirkuma kritērijus un nosacījumus, kā arī to, kā nodrošināt taisnīgu piekļuvi Covid-19 vakcīnām.

EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš informēja, ka Eiropas Komisija (EK) ir noslēgusi iepriekšējus pirkuma līgumus ar vairākām farmācijas laboratorijām, lai izveidotu portfeli ar potenciālām vakcīnām pret Covid-19.

Plānots, ka šodien EP deputāti iztaujās Kirjakidu par šo līgumu pārredzamību, un par to, kā nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi drošām, efektīvām un cenu ziņā pieejamām Covid-19 vakcīnām it visur un ikvienam, kam tās vajadzīgas.

Paredzams, ka EP deputāti prasīs lielāku pirkuma līgumu pārredzamību, lai veicinātu uzticību nākamajām Covid-19 vakcīnām. Tāpat deputāti varētu izvirzīt arī jautājumu par farmācijas uzņēmumu atbildību un pieprasīs, lai nenotiktu nekādas atkāpes no pašreizējiem noteikumiem.

Krastiņš norādīja, ka efektīva un droša vakcīna pret vīrusu, visticamāk, ir pastāvīgākais veids, kā apturēt Covid-19 pandēmiju. Šajā nolūkā EK ir ierosinājusi ES vakcīnu stratēģiju. Jebkura vakcīna būs jāapstiprina Eiropas Zāļu aģentūrai saskaņā ar drošuma un iedarbīguma standartiem.

LETA jau rakstīja, ka EK trešdien paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar ASV farmācijas gigantu "Pfizer" un Vācijas kompāniju "BioNTech" par līdz 300 miljoniem eksperimentālās Covid-19 vakcīnas devu piegādi.

Saskaņā ar vienošanos ES 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu.

Kā teikts EK paziņojumā, dalībvalstis varēs izvēlēties, vai ziedot savas vakcīnas zemāku un vidēju ienākumu valstīm vai nodot tās citām Eiropas valstīm.

"Pēc "BioNTech" un "Pfizer" pirmdienas daudzsološā paziņojuma par viņu vakcīnas perspektīvām es ar prieku paziņoju par šīsdienas līgumu ar Eiropas kompāniju "BioNTech" un "Pfizer" par 300 miljonu vakcīnas devu iegādi," pavēstīja EK prezidente Urzula fon der Leiena. "Ar šo ceturto līgumu mēs konsolidējam ļoti nopietnu potenciālo vakcīnu portfeli, no kurām vairums ir tālā izmēģinājumu fāzē. Pēc apstiprināšanas tās tiks ātri pielietotas un pietuvinās mūs ilgtspējīgam pandēmijas risinājumam."

"Droša un efektīva vakcīna ir vienīgā noturīgā izejas stratēģija no pandēmijas un ir mūsu Eiropas vakcīnas stratēģijas centrā. Šodienas līgums seko iedrošinošajām pirmajām pazīmēm no klīnisko izmēģinājumu rezultātiem.(..). Tas ir ļoti spilgts piemērs tam, ko ES var sasniegt, kad strādā kopā," iepriekš sacīja Kirjakidu.

"Pfizer" un "BioNTech" pirmdien paziņoja, ka to kopīgi izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos ar Covid-19.

Abas kompānijas norādīja, ka nākamajā nedēļā varētu lūgt ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) atļauju vakcīnas ārkārtas izmantošanai.

27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam, lai arī Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns bija paziņojis, ka Vācijai būs pieejami 100 miljoni vakcīnas devu. Vācijā ir tikai 19% bloka iedzīvotāju.

ES jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK" un "Janssen Pharmaceutica NV" par to eksperimentālo Covid-19 vakcīnu iegādi un risina sarunas ar kompānijām "Moderna" un "CureVac".

Pasaulē

Izdevums “Politico” ir apkopojis ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējušā republikāņa Donalda Trampa dažu pēdējo gadu izteikumu sarakstu, kurā viņš solījis atriebties dažādiem politiķiem, žurnālistiem un uzņēmējiem, raksta “The Insider”.