Lietuvas portāls: Baltkrievijas cigarešu kontrabandas ieņēmumi finansē Lukašenko režīmu

© F64, Lauris Vīksne

Baltkrievijā būtiski palielinās cigarešu ražošanas apjomi, un ieņēmumi gan no cigarešu oficiālas pārdošanas, gan arī kontrabandas ienes valsts budžetā aizvien lielākas summas, bet tabakas izstrādājumu izplatīšana pēdējos gados atrodas autoritārajam līderim Aleksandram Lukašenko pietuvinātā oligarha Alekseja Oleksina rokās, raksta Lietuvas portāls "Delfi.lt".

Ik gadus kontrabandas cigarešu pircēji Lietuvā atbalsta Baltkrievijas režīmu ar vairākiem desmitiem miljonu eiro, kas nonāk kaimiņvalsts budžetā un režīma naudas makos, pa ceļam pabarojot arī noziedzīgo pasauli, norāda portāls.

Pirms trim gadiem Baltkrievijas režīms tabakas eksportā sāka saskatīt jaunu biznesa nišu, un 2017.gada nogalē Lukašenko sapulcinājis šīs jomas pārstāvjus, lai paziņotu par nodomu šo nišu aizņemt.

Kā tobrīd izteicies Baltkrievijas līderis, lai gan viņam personiski "pīpmaņi un dzērāji nav pieņemami", pēc tabakas izstrādājumiem ir liels pieprasījums ārpus Baltkrievijas robežām, tostarp Eiropas Savienībā, un pie viņa esot vērsušies ārvalstu uzņēmēji, norādīdami, ka Baltkrievijas uzņēmumi nevēloties pārdot produkciju eksportam.

"Ja ir pieprasījums, tabakas izstrādājumi ir jāpārdod. Ja nepārdosim mēs, pārdos citi, un tirgi tiks aizņemti," viņš paziņoja, piebilzdams, ka tabakas izstrādājumi budžetā ienes lielu naudu, bet lēmumi šai jautājumā tiks pieņemti "tikai un vienīgi valsts interesēs".

Tabakas nozares kontroli Baltkrievijā pārņēma Aleksejs Oleksins, viņa kompānija "Energo-Oil" kļuva par vienīgo Grodņas tabakas fabrikas "Ņeman" pārdošanas operatoru, pārņemot tirdzniecības tīklu "Tabakerka" ar vairākiem tūkstošiem tirdzniecības vietu.

Kompānija, kas oficiāli nodarbojas ar naftas produktu tirdzniecību un eksportu, Grodņas fabrikā investējusi aptuveni 40 miljonus eiro un ierīkojusi divas jaunas ražošanas līnijas, liecina Baltkrievijas portāla "Tut.by" informācija. Saskaņā ar oficiālajiem datiem fabrikas tīrā peļņa pērn sasniedza 60 miljonus eiro, bet produkcijas izplatītājas - "Energo-Oil" - peļņa netiek izpausta.

Arī Minskā atklāta jauna cigarešu ražotne, kuras celtniecībai valdība bija nodrošinājusi īpaši labvēlīgus nosacījumus.

"Delfi.lt" arī atgādina, ka Oleksins līdz 2012.gadam bija cita baltkrievu oligarha, par "Lukašenko naudasmaku" dēvētā Jurija Čiža partneris, bet Čiža biznesa impērija sāka brukt ES noteikto sankciju dēļ.

Pašlaik Oleksins kontrolē Minskas banku "MTBank", tirgojas ar naftas produktiem un darbojas gaļas pārstrādes, loģistikas, viesnīcu un restorānu jomā. Latvijā viņa ģimenei pieder daļa alus darīšanas uzņēmuma "Latgales alus D ", agrāk Oleksinam bijusi saistība arī ar Lietuvā likvidēto kompāniju "Neonafta".

Kā raksta portāls, Baltkrievijas valdība jau četrus gadus nepublisko datus par cigarešu ražošanas, pārdošanas un eksporta apjomiem, bet, balstoties uz ziņām par akcīzes nodokļa ieņēmumiem, var aplēst, ka gada laikā tiek saražots aptuveni 40 miljardu cigarešu, taču domājams, ka daļa saražotās produkcijas pat netiek uzskaitīta. Grodņas fabrikas interneta vietnē teikts, ka tā ražo 72% no kopējā valstī ražoto cigarešu daudzuma - aptuveni 28,5 miljardus.

Lēsts, ka smēķētāju skaits pašā Baltkrievijā nedaudz pārsniedz divus miljonus - ja katrs no viņiem dienā izsmēķē pa paciņai, gada laikā viņi varētu izsmēķēt nepilnus 15 miljardus cigarešu, lai gan tiek uzskatīts, ka vidējais statistiskais smēķētājs dienā izsmēķē mazāk par paciņu. Tātad domājams, ka pārējās cigaretes tiek eksportētas.

Taču oficiāla cigarešu eksporta Baltkrievijā tikpat kā nav - tā apjoms nesasniedz pat pārdesmit miljonus eiro, kas ieņemti lielākoties no Gruzijas un Azerbaidžānas, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dati. Tikmēr Lietuvā oficiāli netiek ievesta neviena vienīga paciņa kaimiņvalstī ražotu cigarešu, nav datu arī par importu citās ES valstīs.

Savukārt Lietuvas Muitas krimināldienests nesen atzina, ka šā gada deviņos mēnešos Lietuvas muitnieki kopumā aizturējuši divtik kontrabandas cigarešu nekā pērn visa gada laikā - 13,1 miljonu paciņu jeb pa piecām paciņām katram iedzīvotājam, ierēķinot arī zīdaiņus, un deviņas desmitdaļas no visām aizturētajām cigaretēm ražotas Baltkrievijā.

Trijos šā gada ceturkšņos Lietuvā aizturētas kontrabandas cigaretes par vairāk nekā 46 miljoniem eiro, kas desmitkārt pārsniedz Lietuvas Muitas krimināldienesta gada finansējumu, atzīmē portāls.

Lai gan Lietuva sava ģeogrāfiskā stāvokļa un cenu starpības dēļ ir ļoti ērts noieta tirgus, tomēr nav šaubu, ka daļa Lietuvā ievesto tabakas izstrādājumu domāta Rietumeiropas tirgum, ziņu aģentūrai BNS nesen atzina dienesta pārstāvis Ģedimins Kuļikausks.

Lietuvas muitnieki arī norāda, ka kontrabandas organizētāji savai nelegālajai darbībai sarūpē nopietnu tehnisko potenciālu, investē sarežģītās slēptuvēs, kas liek domāt, ka tie ir nopietni, iespējams pat valsts līmeņa spēlētāji, savukārt Baltkrievijas tiesībsargājošās iestādes īpašu interesi par kontrabandas apkarošanu neizrāda.

Šis oficiāli neeksistējošais cigarešu "eksports" faktiski ir visai svarīga Baltkrievijas ekonomikas nozare, kas būtiski papildina valsts budžetu - plānots, ka šogad oficiālie akcīzes nodokļa ieņēmumi vien sasniegs aptuveni 350 miljonus eiro, vēsta "Naviny.media".

Grodņas tabakas fabrika, liela darba devēja un lielākā reģiona nodokļu maksātāja, vispārējo protestu laikā nav apturējusi ražošanu.

Viļņas politikas analīzes institūta galvenais analītiķis Marjus Laurinavičs kontrabandu atklāti dēvē par Baltkrievijas valsts biznesu un salīdzina to ar mafijas darbības metodēm.

Pēc viņa teiktā, būtu naivi domāt, ka šāda ar milzīgām naudas summām saistīta darbība kaimiņvalstī būtu iespējama bez valsts ziņas.

"Kontrabandu gan Krievijā, gan Baltkrievijā pilnībā kontrolē drošības struktūras - bez drošības struktūrām kontrabanda tur nav iedomājama. (..) Skaidrs, ka visam, ko viņi dara, ir valsts un Lukašenko svētība - tas ir kumosiņš, kas atdots viņam pietuvinātajiem cilvēkiem un vienlaikus no tā pelnās arī režīms," spriedis eksperts.

Laurinavičs kontrabandu salīdzinājis ar lielu naudas krānu, kas palīdz stiprināt režīmu visādā veidā, un tas izpaužas arī Lietuvā - kā noziedzīgas darbības finansēšana un politiķu un tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu uzpirkšana.

"Pierādījumu man nav, bet es pat nešaubos, ka daļa līdzekļu, kas tiek piešķirti Baltkrievijas drošības struktūrām, nāk tieši no šādiem rūpaliem, un cigarešu kontrabanda ir tikai viena daļa no tā visa. Viņi saņem neticamas algas - pat Lietuvas mērogos nevaram iztēloties naudu, kādu saņem tāds ierindnieks, kuru sūta sist cilvēkus, un nauda nāk ne tikai oficiāli no budžeta, bet arī no šādiem avotiem," viņš norādījis.

Kā uzskata analītiķis, Lietuvai trūkst sapratnes, ka Baltkrievijas režīms faktiski darbojas kā "totāla mafijas sistēma".

"Cauri Baltkrievijai iet pasaules ieroču tirdzniecības ceļi, daudzas lietas, ieskaitot narkotikas. Mēs ļoti naivi iztēlojamies, ka šī valsts ir tāda pati kā Lietuva, tikai līderis varbūt ir kaut kāds ne tāds, taču visa sistēma darbojas pavisam citādi - kontrabanda vai kāds cits noziedzīgās pasaules "bizness" ir viņu sistēmas daļa," izteicies Laurinavičs, kas uzskata, ka tas rada nopietnus draudus arī Lietuvai.

"Reizē ar kontrabandu uz Lietuvu tā vai citādi tiek pārnesta arī mafijas prakse (..), tiek korumpētas mūsu tiesībsargājošās iestādes (..) un turklāt tas ietekmē arī mūsu politiku. Šī nauda, daļa no šā "biznesa" līdzekļiem, tiek paredzēta Baltkrievijas ietekmes paplašināšanai Lietuvā - lai mēs nenoteiktu kaut kādus ierobežojumus," viņš skaidrojis.

Svarīgākais