Francijas un Vācijas līderi izsludina karantīnu

© EP/SCANPIX/LETA

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatīšanos, Francijā no piektdienas līdz vismaz 1.decembrim būs spēkā stingri ierobežojumi, īpašā uzrunā tautai trešdien paziņoja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Makrons brīdināja, ka jaunais koronavīruss izplatās ātrumā, kādu neparedzēja pat vispesimistiskākās prognozes.

Francijā otrdien tika reģistrēti vairāk nekā 500 ar Covid-19 saistīti nāves gadījumi 24 stundu laikā, kas ir jauns rekords.

Francijā kopš pandēmijas sākuma miruši vairāk nekā 35 000 Covid-19 pacientu un vairāk nekā pusi no intensīvās aprūpes nodaļu gultasvietām tagad aizņem Covid-19 pacienti.

Franciju, līdzīgi kā citas Eiropas valstis, skāris jaunā koronavīrusa otrais vilnis, kas, jau tagad skaidrs, būs daudz smagāks nekā pirmais, norādīja Makrons.

No piektdienas cilvēkiem Francijā būs ļauts pamest mājas tikai, lai dotos uz darbu, lai saņemtu medicīnisko palīdzību, lai iegādātos pārtiku un citas pamata nepieciešamības preces, kā arī lai sportotu. Cilvēkiem būs jāaizpilda speciāla forma, kurā pamatota dzīvesvietas atstāšana.

Restorāni, bāri un nebūtiskie uzņēmumi tiks slēgti, bet skolas un rūpnīcas turpinās darbu, paziņoja Makrons.

Prezidents uzsvēra, ka citas stratēģijas cīņā ar Covid-19 nav iespējamas un paskaidroja kādēļ.

Valdības zinātniskie padomnieki brīdinājuši, ka mēģinājums panākt pūļa imunitāti, ļaujot vīrusam izplatīties sabiedrībā, novestu pie vairāk nekā 400 000 cilvēku nāves, norādīja Makrons.

Francijā ir paplašināta Covid-19 testēšana, veicot 1,9 miljonus testu nedēļā, tomēr ar to nav pieticis, lai apturētu vīrusa straujo izplatīšanos.

Makrons arī noraidīja ideju par ierobežojumu piemērošanu tikai tām sabiedrības grupām, ko vīruss apdraud visvairāk, un paļaušanos tikai uz intensīvās aprūpes nodaļām.

Pēc konsultācijām ar zinātniekiem, politiskajām partijām un citiem Eiropas līderiem "es esmu nolēmis, ka mums jāatgriežas pie ierobežojumiem, kas iepriekš apturēja vīrusu," paziņoja Makrons.


"Mums jārīkojas tagad," paziņoja Merkele, piebilstot, ka straujais saslimušo skaita pieaugums radījis pietiekamu politisko un sabiedrības atbalstu jaunu stingru ierobežojumu ieviešanai.

No pirmdienas visā valstī tiks slēgti restorāni, bāri, teātri, kinoteātri, peldbaseini un sporta zāles un tiks atcelti visi koncerti, bet skolas un bērnudārzi turpinās darbu.

Publiskās vietās drīkstēs vienkopus atrasties tikai divu mājsaimniecību locekļi un ne vairāk kā desmit cilvēki.

Profesionālā sporta pasākumi drīkstēs notikt, bet bez skatītājiem.

Cilvēki aicināti atturēties no ceļošanas privātu un nebūtisku iemeslu dēļ un viesnīcās nakšņot būs atļauts tikai biznesa braucienu ietvaros.

Veikali turpinās strādāt, bet ievērojot stingras sociālās distancēšanās prasības un higiēnas normas.

Novembra ierobežojumu mērķis ir samazināt jaunā koronavīrusa izplatīšanās tempus pirms Ziemassvētkiem, lai ģimenes varētu šos svētkus svinēt kopā.

Lai atvieglotu situāciju, sevišķi, mazākiem uzņēmumiem, Vācija piedāvās finansiālu palīdzību.

Saskaņā ar valdības jauno desmit miljardu eiro palīdzības plānu uzņēmumi, kuru darbinieku skaits nepārsniedz 50, saņems 75% no iepriekšējā gada novembra ienākumiem.

Pašnodarbinātie, piemēram, mākslinieki varēs saņemt ārkārtas aizdevumus, un valdība paplašinās esošo likviditātes programmu, lai dotu maziem uzņēmumiem, kuru darbinieku skaits nepārsniedz desmit, piekļuvi aizdevumiem ar ļoti zemiem procentiem.

Kopš pandēmijas sākuma Vācijā apstiprināti 464 239 inficēšanās gadījumi un reģistrēti 10 183 ar Covid-19 saistīti nāves gadījumu.

Roberta Koha institūts trešdien paziņoja, ka pēdējās 24 stundās reģistrēti teju 15 000 inficēšanās gadījumu un 85 nāves gadījumi.

"Mūsu veselības sistēma pašreiz vēl var tikt galā ar izaicinājumu, bet ar šo inficēšanās ātrumu tā pāris nedēļu laikā sasniegs savu iespēju robežas," sacīja Merkele.

Viņa piebilda, ka aptuveni 75% inficēšanās gadījumu vairs nav iespējams izsekot inficēšanās cēloni, tādēļ arī grūti noteikt, kuriem ierobežojumiem būtu vislielākā ietekme.

Merkele un Vācijas 16 federālo zemju premjeri izvērtēs situāciju pēc divām nedēļām, lai noteiktu, cik efektīvi ir jaunie ierobežojumi.