Ungārijas valdība vakar izsludinājusi ārkārtas stāvokli trijos valsts rietumu rajonos, kur no kādas alumīnija ražošanas rūpnīcas rezervuāra notikusi toksisku dubļu noplūde, kas prasījusi vismaz trīs cilvēku dzīvības.
Ungārijas ārkārtas situāciju departaments noliedzis ziņas, ka rezervuāra dambī būtu izveidojusies vēl viena plaisa.
"Mēs nule kā esam saņēmuši ziņojumu no savas vienības, kas strādā notikuma vietā un šie cilvēki apgalvo, ka nekādas otrās plaisas dambī neesot," vakar priekšpusdienā aģentūrai Reuters skaidrojusi Ārkārtas situāciju departamenta (NDU) pārstāve Gijorgija Totosa. Viņa paziņojusi, ka, saskaņā ar precizētiem datiem upuru skaits ir trīs nevis četri cilvēki, taču joprojām pretrunīga ir informācija par bezvēsts pazudušajiem (vietējie mediji ziņo par sešiem pazudušajiem), jo septiņu apdzīvotu vietu iedzīvotājiem no sarkano un toksisko dubļu straumes nācies evakuēties lielā steigā.
BBC vēsta, ka negadījumā ievainoti 120 cilvēki, triju veselības stāvokli ārsti vērtē kā kritisku. Devečeras pilsētā un Kolontaras ciematā vietām izveidojies divus metrus biezs dubļu slānis ar kuru cīnās gan ārkārtas situāciju departamenta speciālisti, gan Ungārijas armijas karavīri, kas tērpušies īpašos aizsargtērpos. Pavisam no rezervuāra noplūduši 600 līdz 700 tūkstoši kubikmetru dubļu - BBC aptaujātie speciālisti norādījuši, ka cilvēkiem bīstami tie ir iekļūstot elpvadā vai barības vadā, tomēr dubļi var radīt arī ādas apdegumus. Devečeras pilsētas mērs Tamass Toldi aģentūrai MTI stāstījis, ka gandrīz 90 cilvēku jau vērsušies pie ārstiem, sūdzoties par ķīmiskiem apdegumiem. Gioras pilsētas slimnīcas ārsts Peters Jakaboss, uzstājoties valsts televīzijā aicinājis pie ārstiem vērsties arī cilvēkus, kuriem ir samērā nelieli apdegumi - pastāv bažas, ka, brūces neārstējot, ķimikālijas var ieēsties cilvēka audos.
Avārija pirmdienas vakarā notikusi alumīnijas ražošanas rūpnīcā Ajkai Timfoldgyar Zrt un tās iemesls pagaidām nav zināms. Ungārijas varasietādes neinformē arī, vai cietušo vidū ir rūpnīcas strādnieki. Vairāki eksperti notikušo jau nodēvējuši par nopietnu ekoloģisko katastrofu, kuras seku pilnīgai novēršanai, varētu būt nepieciešami vairāki gadi. Lai novērstu briesmas, izplūdušos dubļus nepieciešams savākt pilnībā - tiem izžūstot gaisā nonāks putekļi, kuru ieelpošana var apdraudēt cilvēkus, uzsver AP, atsaucoties uz speciālistiem.
Ungārijas vides valsts ministrs Zoltans Illess paziņojis, ka vakar noplūde no rezervuāra turpinājusies un pēc viņa aplēsēm izplūduši jau gandrīz miljons kubikmetru toksisko dubļu, kas piesārņojuši vairāk nekā 40 kvadrātkilometru lielu platību. Lai dubļus tālāk nenestu Markalas upes straume (tad tie varētu nokļūt līdz pat Donavai), upē sabērts simtiem tonnu ģipša, ziņo AP.