Apvienotie Arābu Emirāti plāno 2024. gadā uz Mēness nogādāt savu pašgājēju robotu

© AFP/SCANPIX/LETA

Apvienotie Arābu Emirāti (AAE) paziņojuši par jauna projekta uzsākšanu Mēness izpētē un plāniem 2024.gadā nogādāt uz Zemes pavadoņa savu pašgājēju robotu.

Dubaijas emirāta valdnieks šeihs Mohammeds bin Rašids al Maktums tviterī otrdien pavēstīja, ka AAE ražotā robota vārds būs "Rašids", godinot valdnieka nelaiķa tēvu - "Dubaijas renesanses celtnieku".

"Šo pašgājēju robotu par 100% AAE būs ražojuši un izstrādājuši emirātu inženieri," viņš piebilda. "Robots sūtīs attēlus un datus no jaunām Mēness vietām, ko līdzšinējās Mēness misijas nav izpētījušas."

Pirms diviem mēnešiem jau tika dots starts AAE Marsa misijai.

20.jūlijā no Japānas startēja nesējraķete ar AAE Marsa zondi "Hope", kuras misijas ietvaros tiks pētīta Sarkanās planētas atmosfēra.

"Hope" paredzēts sasniegt Marsa orbītu 2021.gada februārī. Pēc ierašanās tā apriņķos planētu vienu Marsa gadu - 687 dienas. AAE Marsa misijas mērķis ir sniegt visaptverošu ainu par laikapstākļu dinamiku Marsa atmosfērā.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais