Spānijā turpinās minējumi par bijušā karaļa atrašanās vietu

© Reuters/Scanpix/LETA

Spānijā turpinās minējumi par korupcijas skandālā ierautā Spānijas bijušā karaļa Huana Karlosa atrašanās vietu.

Pirmdien Huans Karloss publicēja vēstuli, paziņojot, ka pamet valsti, lai dēlam karalim Felipem VI atvieglotu valdīšanu, kā arī nekaitētu viņa reputācijai.

Mediji vēstīja, ka ekskaralis Spāniju pametis vēl pirms vēstules publicēšanas, un viņa atrašanās vieta joprojām nav zināma.

Laikraksts ABC, kas parasti ir labi informēts par norisēm karaļnamā, ziņoja, ka bijušais karalis slēpjas Abū Dabī, norādot, ka viņam ir draudzīgas attiecības ar šeihu Mohamedu bin Zajedu al Nahjanu.

ABC ziņoja, ka 81 gadu vecais Huans Karloss devies uz Abū Dabī ar privāto lidmašīnu no Spānijas ziemeļrietumu pilsētas Bigo un apmeties pasaulē dārgākajā viesnīcā "Emirates Palace".

Taču iepriekš ABC un citi mediji vēstīja, ka Huans Karloss apmeties Dominikānā sava drauga cukura magnāta Pepes Fanhula mājā. Dominikānas valdība to noliedza.

Spānijas valdība trešdien uzsvēra, ka bijušais karalis nebēguļo no likuma, lai gan ir ierauts korupcijas skandālā.

Korupcijas skandāla izmeklēšana notiek Šveicē un Spānijā, kur mediji regulāri raksta par procesiem ap naudas līdzekļiem, ko Saūda Arābija atbilstoši apsūdzībām maksājusi bijušajam karalim.

Aizdomas pamatā koncentrētas ap 100 miljoniem dolāru (85 miljoniem eiro), kas esot slepus pārskaitīti uz Šveices bankas kontu 2008.gadā.

Huans Karloss tronī kāpa 1975.gadā pēc diktatora Fransisko Franko nāves un tad valdīja 38 gadus, līdz 2014.gada jūnijā no troņa atteicās par labu dēlam Felipem VI.

Izmeklēšana Spānijā tika uzsākta 2018.gadā, kad tika publicētas Vācijas uzņēmējai Korinnai Larsenai piedēvētās liecības. Kā tiek apgalvots, Larsena kādu laiku bijusi Huana Karlosa mīļākā.

Larsena teikusi, ka karalis saņēmis komisiju, kad Spānijas uzņēmumu konsorcijam piešķirts Saūda Arābijas ātrgaitas dzelzceļa projekta kontrakts.

Šveices mediji martā vēstīja, ka Huanam Karlosam uz Panamas fonda Šveices bankas kontu 2008.gadā toreizējais Saūda Arābijas karalis Abdulla pārskaitījis 100 miljonus dolāru.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais