Eiropas Tiesa ceturtdien par spēkā neesošu pasludinājusi Eiropas Savienības (ES) un ASV datu aizsardzības vienošanos, ka ļāva lielajām tehnoloģiju kompānijām sūtīt datus uz Savienotajām Valstīm.
Tiesa paziņoja, vienošanās "Datu privātuma vairogs" nepietiekoši aizsargā ES pilsoņu datus ASV.
Tiesa norādīja, ka nacionālajiem regulatoriem ir jārīkojas stingrāk, lai aizsargātu lietotāju datu privātumu.
Tomēr tiesa atstāja spēkā citu Eiropas Komisijas (EK) normu kopumu, kas ir standarta līguma noteikumi par datu nodošanu un līdz ar to privāto datu nodošana ārpus ES var turpināties.
Taču līdz ar "Datu privātuma vairoga" atcelšanu datu nodošanas kontrole tiks pastiprināta un ES un ASV varētu nākties veidot jaunu sistēmu, kas garantē eiropiešu datiem tādu pašu privātuma aizsardzību ASV kā Eiropas Savienībā.
Lieta sākās pēc bijušā ASV Nacionālās drošības aģentūras līgumstrādnieka Edvarda Snoudena 2013.gadā atklātās informācijas, ka ASV valdība izspiego lietotāju datus internetā un viņu saziņu. Atklātā informācija arī sniedza ieskatu, kā "Facebook" devis ASV drošības dienestiem piekļuvi eiropiešu personīgajiem datiem.
Eiropas Komisija (EK) pēc tiesas lēmuma paziņojusi, ka ES un ASV amatpersonas sāks sarunas par to, kā organizēt datu sūtīšanu uz ASV saskaņā ar ES prasībām par datu drošību.
Tikmēr ASV tirdzniecības ministrs Vilburs Ross pavēstījis, ka ministrija ir dziļi vīlusies par tiesas lēmumu, bet ASV turpinās kontaktus ar ES.
"Mēs esam bijuši un paliksim ciešā kontaktā ar Eiropas Komisiju un Eiropas Datu aizsardzības kolēģiju šajā jautājumā," sacīja Ross.
"Mūsu ekonomikām turpinot atkopšanos pēc Covid-19, ir būtiski, lai kompānijas - tostarp 5300 un vairāk pašreizējās "Privātuma vairoga" dalībnieces - spēj pārsūtīt datus bez traucējumiem, saskaņā ar spēcīgo aizsardzību, ko piedāvā "Privātuma vairogs"," sacīja Ross.