Nīderlande vērsīsies ECT pret Krieviju par reisa MH17 notriekšanu virs Ukrainas

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Nīderlande piektdien paziņoja, ka iesniegs prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) pret Krieviju par tās lomu Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā virs Ukrainas austrumiem 2014.gada jūlijā.

"Taisnīguma panākšana reisa MH17 notriekšanas 298 upuriem ir un būs valdības augstākā prioritāte," paziņoja Nīderlandes ārlietu ministrs Stefs Bloks.

Malaizijas nacionālās aviokompānijas "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīna "Boeing 777" tika notriekta 2014.gada 17.jūlijā virs Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Ukrainas austrumos. Katastrofā dzīvību zaudēja visi lidmašīnā esošie 298 pasažieri un apkalpes locekļi. Aptuveni divas trešdaļas no bojāgājušajiem bija Nīderlandes pilsoņi.

Izmeklētāji iepriekš paziņojuši, ka raķete "Buk", ar kuru notriekta lidmašīna, uz Ukrainu tika nogādāta no Krievijas pretgaisa brigādes, kas bāzēta Kurskā.

Martā Nīderlandē sākās tiesas prāva par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu, kurā tiek tiesāti četri aizdomās turamie. Aizdomās turamie identificēti kā Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs un Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko.

Nīderlandes vadītā izmeklēšanas komanda pērn paziņoja, ka četri aizdomās turamie ir atbildīgi par pretgaisa raķešu sistēmas "Buk" atvešanu no Krievijas uz konflikta zonu Ukrainas austrumos.

Bijušais Krievijas Federālā Drošības dienesta pulkvedis Girkins lidmašīnas notriekšanas laikā Austrumukrainas Doņeckas apgabalā bija prokrievisko kaujinieku augstākais militārais komandieris, norādījusi izmeklēšanas komanda.

Dubinskis un Pulatovs bija saistīti ar Krievijas militāro izlūkdienestu.

Ukrainas pilsonis Harčenko bija atbildīgs par kaujas vienību kara plosītajā Ukrainas Doņeckas apgabalā, norādījuši izmeklētāji.

Krievija ir kategoriski noliegusi, ka būtu saistīta ar lidmašīnas notriekšanu, un Krievijas Ārlietu ministrija ir nosodījusi tiesas prāvu, apgalvojot, ka jau tagad skaidrs, ka apsūdzētie tiks atzīti par vainīgiem.