Sākusies jauna ES un Lielbritānijas pēcbreksita sarunu kārta

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Pirmdien Briselē sākas nākamā kārta Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas sarunās par abu pušu attiecībām pēc breksita.

Abas puses jūnija vidū vienojās paātrināt sarunas, ņemot vērā, ka palikuši vairs tikai seši mēneši vienošanās noslēgšanai.

Lielbritānijas delegācijas vadītājs Deivids Frosts svētdien ieradās Briselē ar aptuveni 20 cilvēku lielu komandu, lai piedalītos sarunās, kas ilgs nedēļu, vēsta laikraksts "Telegraph".

Lielbritānija paātrina sarunu tempu un nevēlas tērēt laiku sarunās, kas nenes progresu, laikrakstam atklāja anonīmi avoti Lielbritānijas valdībā.

Kāds no avotiem sacīja, ka nav iemesla, kādēļ vienošanās uzmetumu nebūtu iespējams izstrādāt nākamo pāris mēnešu laikā, un norādīja, ka vēlāka vienošanās būtu pārāk novēlota, lai spētu viest skaidrību ekonomikā.

Eiropas Savienības (ES) sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē ir aicinājis Londonu nākt klajā ar skaidriem kompromisa signāliem.

Lielbritānija ES pameta 31.janvārī, un abām pusēm ir laiks līdz gada beigām, lai vienotos par savām turpmākajām attiecībām. Taču faktiski, lai jaunais tirdzniecības nolīgums un vispārējais nolīgums varētu stāties spēkā nākamā gada 1.janvārī, sarunu pusēm tas jāparaksta ne vēlāk kā oktobrī.

Šobrīd Apvienotā Karaliste joprojām atrodas ES iekšējā tirgus un muitas ūnijas sastāvā, ir spiesta pakļauties bloka tiesību normām un veikt iemaksas tā budžetā. Taču, ja pārejas perioda laikā vienošanos neizdosies panākt, tirdzniecību starp abām pusēm turpmāk regulēs Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) normas, kas paredz dažādas muitas barjeras.

Lielbritānija ir oficiāli noraidījusi iespēju pagarināt pārejas periodu pēc izstāšanās no ES.