Spānijā aizdomās par cilvēku tirdzniecību aizturēti divi, atbrīvoti 8 paverdzināti lietuvieši

 
©AFP/SCANPIX/LETA

Spānijas policija šonedēļ Valensijā aizdomās par cilvēku tirdzniecību aizturējusi divus Lietuvas pilsoņus - vīrieti un sievieti - un atbrīvojusi astoņus viņu paverdzinātus Lietuvas pilsoņus vecumā no 29 līdz 44 gadiem, piektdien paziņojis Lietuvas Policijas departaments.

Izmeklēšana tiek veikta attiecībā uz vēl divām personām. Policija veikusi kratīšanas, kuru laikā atrastas cietušo personas apliecības, pieteikumi par ārvalstnieka identitātes numura piešķiršanu, dati par darba samaksu, piezīmes par darbu, bankas kartes un vairāk nekā 10 000 eiro, kas, domājams, atņemti paverdzinātajiem cilvēkiem.

Domājams, ka noziedznieki darbojušies starptautiskā mērogā un izmantojuši savu upuru neaizsargātību viņu vājo valodas zināšanu, ierobežotu finansiālo iespēju, sociālās izolācijas un citu apstākļu dēļ. Viņi kārtojuši paverdzināto cilvēku dokumentus, izmantojuši viņu bankas kartes un darbojušies kā starpnieki, iekārtojot viņus darbā augļu ražas novākšanā. Lai upuri nevērstos policijā, viņiem atņemti visi dokumenti, bankas kartes un darba līgumi, viņu dzīve stingri uzraudzīta. Cietušie turēti necilvēcīgos apstākļos, pret viņiem vērsta gan fiziska, gan psiholoģiska vardarbība.

Pirmstiesas izmeklēšanu šai lietā Spānijas policija sākusi maijā, sadarbojoties ar Lietuvas kriminālpolicijas biroju un Lietuvas policijas atašeju Lielbritānijā Linu Pernavu.

Izmeklēšanā ļoti palīdzējis uzņēmums, kurā strādāja cietušie Lietuvas pilsoņi. Tas pats piedāvājis sadarboties un nodevis tiesībsargājošo iestāžu rīcībā visus tā rīcībā esošos dokumentus un datus.

Gādību par atbrīvotajiem Lietuvas pilsoņiem uzņēmusies nevalstiskā organizācija "Cruz Blanca" ("Baltais krusts"), kas viņiem sniegusi juridisko palīdzību un cita veida atbalstu, kā arī ierādījusi atsevišķu mājokli.