Krievija sola turpināt ievērot Atvērto debesu līgumu

 
©AFP/SCANPIX/LETA

Krievija turpinās ievērot Atvērto debesu līgumu, kamēr vien tas būs spēkā, piektdien paziņojis Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško.

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no Atvērto debesu līguma ar Krieviju, apsūdzot Maskavu līguma nosacījumu pārkāpšanā.

"Krievija līgumu neievēro. Kamēr viņi to neievēros, mēs izstājamies," žurnālistiem pavēstīja Tramps.

1992.gadā parakstītais Atvērto debesu līgums stājās spēkā 2002.gadā un ietver 34 dalībvalstis Eiroatlantiskajā un Eirāzijas telpā, tostarp ASV un Krieviju. Līguma mērķis ir veicināt informācijas apmaiņu, lai palielinātu uzticību un nepieļautu jaunas bruņošanās sacensības veidošanos.

Gruško sacīja, ka Krievijai nepieciešama pragmatiska pieeja.

"Kamēr vien līgums ir spēkā, mēs domājam pilnībā ievērot visas tiesības un pienākumus, kas attiecas uz mums saskaņā ar šo līgumu," ziņu aģentūrai "RIA Novosti" sacīja Gruško.

Atvērto debesu līgums paredz iespēju veikt novērošanas un fotografēšanas lidojumus virs tā dalībvalstu teritorijām, lai iegūtu informāciju par to bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un aktivitātēm.

Ideja ir, jo vairāk konkurējošās armijas zinās viena par otru, jo mazāka iespēja, ka tās iesaistīsies savstarpējos konfliktos. Taču valstis arī izmanto šos lidojumus, lai izpētītus savu pretinieku vājās vietas.

ASV sadusmojis, ka Krievija liedz Savienotajām Valstīm veikt lidojumus virs apgabaliem, kuros, kā uzskata Vašingtona, Maskava izvieto vidēja darbības rādiusa kodolieročus, kas apdraud Eiropu.

Kāds Krievijas diplomāts ceturtdien izteicās, ka ASV izstāšanās no šī līguma kaitēs Eiropas drošībai un ASV sabiedroto interesēm.