Pētnieks skaidro, vai ir risks inficēties ar vīrusu veikala apmeklējuma laikā

© EPA/SCANPIX/LETA

Lai gan kopš koronavīrusa Covid-19 pandēmijas sākuma sabiedrībā cirkulē dažādi viedokļi par iespējamiem veidiem, kā cilvēks var inficēties ar Covid-19, Bonnas universitātes Virusoloģijas un HIV izpētes centra direktors Henrihs Striks norādījis, cik ticami ir šādi apgalvojumi.

Kā vēsta medijs "RTL Today", tad speciālists preses konferencē izstāstījis par viņa jaunākā pētījuma metodoloģiju. Pētījums veikts Hainsbergā, kas tiek uzskatīta par Covid-19 epicentru Vācijā. Tāpat viņš komentējis savu redzējumu par to, kā dzīve Vācijā varētu atgriezties "normālās sliedēs".

Aizvadīto nedēļu laikā H.Strika komanda veica apjomīgu pētījumu, kura laikā apsekoja un aptaujāja iedzīvotājus Hainsbergā, kur apstiprināti vairāk nekā 1400 saslimšanas gadījumi ar Covid-19. Konkrētajā vietā mīt aptuveni 250 00 iedzīvotāju un tiek ziņots par 46 ar Covid-19 saistītiem nāves gadījumiem.

Kā skaidro pētnieks, tad šī darba rezultātā radusies lielāka skaidrība par to, kā Covid-19 "strādā".

"Nav ievērojama riska saķert vīrusu iepirkšanās laikā. Slimības uzliesmojumi allaž ir rezultāts tam, ka noteikta cilvēku grupa pavada kopā ilgāku laika periodu, kā tas, piemēram, bija slēpošanas kūrortos Austrijā. Tāpat mēs neatradām pierādījumus par vīrusa dzīvotspēju uz virsmām. Ņēmām paraugus no durvju rokturiem, telefoniem, labierīcībām un laboratorijā neguvām pierādījumus, ka uz šīm virsmām atrodams vīruss."
"Lai noķertu vīrusu nepieciešams, lai kāds, piemēram, klepo rokās, tad uzreiz pieskaras durvju rokturiem un tad tam uzreiz pieskaras cita persona, kura tūlīt pēc tam aiztiek arī savu seju." Pētnieks apgalvo, ka ir maza iespēja, ka vīrusu kāds šādā veidā "noķer" no virsmām.
Tiesa, jāsaka, ka līdz šim, piemēram, eksperti ASV norādījuši, ka Covid-19 uz papīra var izdzīvot 24 stundas, savukārt uz metāla un plastmasas virsmām pat trīs dienas.

Jau tuvākajā laikā Hainsbergā tiks veikts padziļināts pētījums, kurā skaidros, kā notiek vīrusa izplatība un tālāka nodošana citām personām.

Pasaulē

Kamēr pa Rīgas ielām laiski klaiņo retais iebraucējs, tikmēr Čehijas galvaspilsētu katru gadu apmeklē astoņi miljoni tūristu. Prāgas iedzīvotājiem par to nemaz nav prieks. Tūristu pūļi ierodas pilsētā galvenokārt pēc lētā alkohola. Ko piedāvā pilsētas vadība? To pētījuši mediju platformas “Deutsche Welle” (DW) žurnālisti.

Svarīgākais