Irāna sākusi atvērt starppilsētu šosejas; Dānijā un Norvēģijā darbu atsāk mazie uzņēmumi

© AFP/SCANPIX/LETA

Pieņemot, ka tai izdevies pakļaut kontrolei jaunā koronavīrusa uzliesmojumu, Irāna pirmdien sākusi atvērt lielos iepirkšanās centrus un starppilsētu šosejas.

Darbu atsākt atļauts arī tirgotājiem Teherānas Lielajā tirgū, bet gan viņu, gan lielveikalu darbalaiks ierobežots līdz plkst.18.00.

Restorāni, sporta zāles un citi uzņēmumi paliks slēgti arī turpmāk.

Tomēr pastāv nopietnas bažas par to cilvēku drošību, kuriem atļauts atgriezties darbā.

Taksometru šoferi Irānā ir norobežojusi savu vietu no pasažieru vietām ar plastmasas sloksnēm un valkā sejas maskas, baidoties no iespējamās saslimšanas ar jaunā vīrusa izraisītos slimību Covid-19.

Irānas valsts televīzija šodien, atsaucoties uz Veselības ministrijas preses pārstāvi, ziņoja, ka no Covid-19 miris vēl 91 cilvēks, līdz ar to kopējais mirušo skaits sasniedzis 5209.

Inficēšanās ar jauno koronavīrusu Irānā apstiprināta vairāk nekā 83 500 cilvēkiem.

Pēc oficiālajiem datiem Irāna ir jaunā koronavīrusa smagāk piemeklētā valsts Tuvajos Austrumos, taču pat Irānas parlaments atzinis, ka patiesais Covid-19 upuru skaits valstī, visticamāk, ir divtik liels.

Irāna nedēļām ilgi noliedza, ka valstī būtu sācies jaunā koronavīrusa uzliesmojums, lai gan pat augsta ranga amatpersonas inficējās ar to. Irānas valdība nav pieprasījusi cilvēkiem uzturēties mājās, savu lēmumu pamatojot ar bažām par ekonomiku, kas smagi ciestu stingru ierobežojumu gadījumā.

Irānas ekonomika jau tā smagi cietusi no sankcijām, ko tai piemērojušas Savienotās Valstis, kas nobloķējušas Irānas jēlnaftas eksportu.

Irānas aptauju centrs ISPA noskaidrojis, ka jaunā koronavīrusa dēļ sarukuši ienākumi 50% aptaujāto, un 42% respondentu norādījuši, ka pandēmijas dēļ viņiem nācies slēgt savus uzņēmumus.

No šomēnes aptaujātajiem 13,5% apgalvoja, ka jaunā koronavīrusa uzliesmojuma dēļ viņi palikuši bez darba.

Aptaujā piedalījās 1563 cilvēki.

Pirms pandēmijas Irānā bez darba bija aptuveni 20% jauno cilvēku un inflācija pārsniedza 40%.

Vairāki taksometra šoferi ziņu aģentūrai AFP norādīja, ka nevar atļauties nestrādāt.

"Mums, nabadzīgajiem cilvēkiem, nav cita veida, kā strādāt, lai varētu atļauties samaksāt pieaugošās cenas ikdienas vajadzību apmierināšanai," AFP sacīja viens no taksometru šoferiem, kurš uzņem tikai tos pasažierus, kuriem ir sejas maskas.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem Teherānā no Covid-19 miruši vairāk nekā 20 taksometru vadītāji, bet saslimuši vairāk nekā 300.

Šonedēļ sāksies musulmaņu svētais mēnesis ramadāns, taču mošejas un svētnīcas paliks slēgtas.

Irānas prezidents Hasans Ruhani sacīja, ka dažas vietas varētu tikt atvērtas 4.maijā, bet Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei, kam pieder galavārds visās valsts lietās, izteicies, ka masu pasākumu aizliegums varētu palikt spēkā visus ramadānu.

Valdībai pakāpeniski atvieglojot pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus, Dānijā pirmdien darbu atsākuši tādi mazie uzņēmumi kā frizētavas, tetovēšanas studijas un autoskolas.

"Man bija pieraksts pirms vairākām nedēļām, un es gaidīju, kad varēšu atnākt. Tiklīdz redzēju, ka viņi veras vaļā, es pieteicos," ziņu aģentūrai AFP sacīja kāda IT konsultante, kura šodien bija viena no pirmajām frizētavas apmeklētājā Kopenhāgenā.

Frizētavas īpašniece AFP sacīja, ka priecājas par iespēju atsākt darbu, un norādīja, ka tiek ievērotas visas drošības vadlīnijas, ko noteikušas varasiestādes.

Klientiem pie ieejas frizētavā ir jādezinficē rokas, un pēc katra klienta tiek dezinficēti visi materiāli un darba virsmas.

Dānija sāka atvieglot pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus 15.aprīlī, kad skolas vēra durvis bērniem līdz 11 gadu vecumam.

Tomēr iedzīvotāji tiek aicināti arī turpmāk ievērot sociālo distancēšanos un joprojām aizliegts pulcēties vairāk par desmit cilvēkiem.

Kafejnīcas, restorāni, iepirkšanās centri un sporta zāles paliks slēgtas līdz 10.maijam. Līdz tam slēgtas būs ar vidusskolas.

Dānijā inficēšanās ar jauno koronavīrusu apstiprināta 7711 cilvēkiem, no kuriem 364 miruši no jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19.

Norvēģijā pēc piecu nedēļu pārtraukuma pandēmijas dēļ pirmdien durvis vēruši vairums bērnudārzu, frizētavu un darbu atsākuši zobārsti, psihologi un optiķi.

"Ar šo pakāpenisko atvēršanos mēs ceram saglabāt kontroli pār inficēšanos," raidorganizācijai TV2 sacīja Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga, kura šodien apciemoja vienu no bērnudārziem Oslo.

"Ja visi ievēros noteikumus (..), mēs ticam, kas tas izdosies," sacīja premjere, norādot, ka varasiestādes paplašinājušas Covid-19 testu veikšanu un laista klajā īpaša aplikācija, lai palīdzētu sekot līdzi jaunā koronavīrusa izplatībai.

Nākamnedēļ Norvēģijā skolas vērs durvis pirmo līdz ceturto klašu skolēniem.

Norvēģijas valdības pagājušajā mēnesī pieņemtais lēmums slēgt skolas skāris aptuveni 275 000 bērnu.

Norvēģijas ziņu aģentūra NTB vēsta, ka pirmdien darbu atsākusi aptuveni puse no 650 Oslo bērnudārziem, bet līdz trešdienai darbosies jau 90% bērnudārzu.

Jautāta, kādēļ bērnudārzi atvērti agrāk par skolām, Sūlberga sacīja, ka skolām nepieciešams ilgāks laiks, lai pielāgotos.

Bērnudārzos pēc atvēršanas ieviestas nelielas izmaiņas, tostarp izveidotas mazākas bērnu grupiņas, darbinieki biežāk veiks tīrīšanu un dezinficēs rokas, un vecākiem bērni būs jāatstāj un jāsavāc pie bērnudārza, neieejot bērnudārza telpās.

Daudzi bērnudārzi arī plāno strādāt saīsinātu darba laiku.

Norvēģijā no jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 miruši 165 cilvēki, liecina šodien publiskotie dati.

Svarīgākais