Spānijā riskē atcelt daļu ierobežojumu

 
RISKS. Strādniekus, kuri atsākuši darbu Spānijā, pārbauda, taču mediķi brīdinājuši, ka vīrusa tālākas izplatīšanās risks joprojām ir liels ©ESUS DIGES, EPA/Scanpix/Leta

Spānija, kurā Covid-19 pandēmija prasījusi vairāk nekā 17 500 cilvēku dzīvību, vakar atcēlusi atsevišķus ierobežojumus, ļaujot atsākt darbu daļai rūpnīcu un būvniecības uzņēmumu. Līdzīgi plāni, kas pagaidām gan lielākoties attiecas uz mazumtirdzniecību un pakalpojumu sfēru, ir arī vairākām citām Eiropas valstīm, un arī to valdības nonākušas nopietnas dilemmas priekšā – vai ekonomiskās aktivitātes pieaugums ir tā vērts, lai riskētu ar vēl plašāku koronavīrusa izplatības vilni?

Vakarrīt daudzās Spānijas pilsētu ielās un it īpaši pie sabiedriskā transporta pieturām policisti dalīja garāmgājējiem medicīniskās sejas maskas, raksta Reuters. Cilvēku, kuri tās ņēma, nebija īpaši daudz, taču pavisam noteikti vairāk nekā jebkurā citā dienā kopš 27. marta, kad Spānijā pandēmijas dēļ tika noteikti stingri pārvietošanās aizliegumi un darbu pārtrauca visi uzņēmumi, kuru darbībai šajā laikā nav kritiski svarīgas nozīmes vai kuri nespēj darboties, cilvēkiem strādājot attālināti. Pēc divu nedēļu dīkstāves daļa rūpnīcu un celtniecības firmu vakar atkal sāka strādāt, un to darbiniekiem bija nepieciešams nokļūt darba vietās.

Spānijas premjers Pedro Sančess šādu lēmumu pieņēmis pēc konsultācijām ar medicīnas ekspertiem, norādot, ka visas pazīmes liecina - pandēmijas kritisko vilni Spānija jau varētu būt pārvarējusi aprīļa pirmajās dienās. Ziņu aģentūra AP atgādina, ka pēc Lieldienām Spānijā parasti sākas valsts ekonomikai tik nozīmīgā tūrisma sezona, taču šovasar cerēt uz viesu pieplūdumu ir velti, jo šī nozare ir pilnībā paralizēta visā pasaulē. Bet ekonomiku nepieciešams sildīt jau tagad. Tieši tāpēc pašlaik tiek pieļauts zināms risks, izvairīties no kura brīdinājusi gan Pasaules veselības organizācija (WHO), gan vairāku Spānijas reģionu valdības. P. Sančess gan apgalvojis, ka tiks ievēroti visi nepieciešamie piesardzības pasākumi, lai strādājošie neinficētos ar koronavīrusu, taču, kā saprotams, garantijas pašreizējā situācijā neviens nespēj sniegt. Citi Spānijā noteiktie ierobežojumi paliks spēkā līdz 26. aprīlim, kad valdība plānojusi izvērtēt situāciju un izlemt, kā rīkoties tālāk.

No šodienas arī Austrijā būs ļauts atsākt darbu nelielām mazumtirdzniecības vietām, kas nav ne pārtikas veikali, ne aptiekas - ierobežojumu atcelšana sākumā attieksies uz grāmatu un rakstāmpiederumu, kā arī sadzīves un dārzkopībā izmantojamo preču veikaliem. Ja pandēmija nepastiprināsies, no 1. maija varētu tikt atļauta arī lielo tirdzniecības centru darbība. Vācu raidkorporācija Deutsche Welle ziņo, ka par atsevišķu ierobežojumu atcelšanu domā vairākos Itālijas reģionos, Dānija plāno atsākt mācību iestāžu darbību normālā režīmā, bet Vācijas kanclere Angela Merkele trešdien ar valsts federālo zemju līderiem gatavojas apspriest, no kādiem ierobežojumiem varētu atteikties, lai pārāk daudz neciestu valsts ekonomika.