Koronavīruss radījis labu augsni viltus ziņu izplatītājiem

TUKŠI PLAUKTI. Vīrusa izplatīšanās izraisījusi īstu iepirkšanās drudzi visā pasaulē (attēlā kāds veikals ASV, Kalifornijas štatā). Sākumā tiek izpirkti konservi, makaroni, rīsi, dzeramais ūdens un higiēnas preces © AFP/SCANPIX/LETA

Cilvēku bailes no jaunā koronavīrusa novedušas pie tā, ka internetā cirkulē aizvien vairāk baumu, kā arī nepatiesu vai tikai daļēji patiesu apgalvojumu par šo tēmu jeb tā sauktās viltus ziņas. To autorus un izplatītājus nosacīti var iedalīt vairākās grupās – sazvērestības teoriju cienītāji, panikas cēlāji, vientieši un vieglas peļņas tīkotāji. Interneta sociālo tīklu vietnes cenšas bloķēt šādu informāciju, savukārt meklēšanas sistēma Google uzlabojusi prioritārās informācijas algoritmu, sākumā uzrādot oficiālo iestāžu mājaslapas.

Sazvērestības teoriju cienītāji aktivizējās jau neilgi pēc tam, kad janvārī kļuva skaidrs, ka Ķīnas pilsētā Uhaņā uzliesmojušais vīruss rada nopietnus draudus, atgādina Deutsche Welle. Vieni sludināja, ka tas ir ASV slepenais ierocis pret Ķīnu izvērstajā tirdzniecības gadījumā, savukārt citi norādīja, ka ķīnieši paši mēģinājuši radīt bioloģisko ieroci, kas izlauzies no laboratorijas. Taču tas ne tuvu nebija viss. Internetā izplatījās ziņas, ka ar vīrusu inficējoties tikai noteiktas rases pārstāvji, ka albāņiem (nez kādēļ tieši viņiem) pret šo kaiti esot ģenētiska imunitāte un tamlīdzīgi. Vienu no absurdākajām hipotēzēm izvirzīja populārā blogere Dana Ešlija, kura uzskata, ka sērgas uzliesmojums ir saistīts ar to, ka tieši Uhaņā Ķīnas kompānija Huawei veikusi 5G mobilo sakaru tehnoloģijas izmēģinājumus.

Vācijas Tībingenes universitātes profesors Mikaēls Buters sarunā ar Deutsche Welle norādījis, ka šāda reakcija nav nekas jauns - jau kopš senseniem laikiem atsevišķi cilvēki dažādu kataklizmu gadījumos centušies vainu par tām uzvelt kādām ļaužu grupām vai tautām. Piemēram, XIV gadsimtā, kad Eiropā plosījās par melno nāvi iedēvētais mēris, izplatījās baumas, ka to veicinot ebreji, kuri saindē akas. Vācijai tika uzvelta vaina par spāņu gripas izplatīšanos Pirmā pasaules kara gados (tiek lēsts, ka pandēmija, kas sākās 1918. un rimās 1920. gadā, prasījusi no 25 līdz 50 miljonu cilvēku dzīvības), bet vēlāk par galvenajiem grēkāžiem kļuva ASV. Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados Austrumvācija to apsūdzēja Kolorādo vaboļu invāzijā (kaitēkļi iznīcināja gandrīz visu kartupeļu ražu), vēlāk PSRS popularitāti ieguva hipotēze, ka amerikāņi veicinājuši ar encefalītu un Laimas slimību inficētu ērču izplatīšanos padomju valstī, bet pēc tam klīda baumas, ka arī HIV un Ebolas vīrusi ir radīti ASV militārajās laboratorijās un apzināti vai neapzināti no tām izlaisti.

Netrūkst arī panikas cēlāju. Vēl pirms vīruss no Ķīnas sāka izplatīties uz citām valstīm, viņi apgalvoja, ka patiesībā tas jau noticis un varas iestādes šos faktus slēpj. BBC atgādina, ka februārī Ukrainas varas iestādes no Ķīnas evakuēja vairākus desmitus savu pilsoņu un noteica viņiem karantīnu. Lai gan tobrīd nebija apstiprināta neviena šā cilvēka inficēšanās, izplatījās baumas, ka viņi ir vīrusa nēsātāji, un ļaužu pūlis devās uz karantīnas vietu, lai padzītu evakuētos. Pavisam nesen Itālijā izplatījās ziņas, ka valdība mobilizējusi armiju, lai apspiestu nemierus, kas koronavīrusa izraisītās karantīnas dēļ bija sākušies vienā no Palermo cietumiem. Vēlāk gan noskaidrojās, ka fotogrāfijās redzamas vienības, kas atgriezās no militārajām mācībām Sardīnijā. Par panikas celšanu uzskatāmi arī ieraksti, kuros tiek prognozēts drīzs kādu preču deficīts - piemēram, Austrālijā, kur vīrusa izplatība pašlaik ir niecīga, īsā laikā izpirkts tualetes papīrs. Arī Vācijas kancleres Angelas Merkeles šīs nedēļas paziņojums, ka ar vīrusu vieglākā vai smagākā formā nāksies pārslimot līdz pat 70% iedzīvotāju, nav bijis īsti apdomīgs.

Visvairāk ar viltus ziņu izplatīšanu gan nodarbojas vientieši, kuri, pa ausu galam padzirdējuši, ka tas vai cits līdzeklis ir noderīgs, lai neinficētos ar vīrusu vai izārstētos no slimības, steidz šo informāciju izplatīt tālāk. Interneta ziņu vietne LiveScience.com norāda, ka klasisks ir piemērs ar ķirurgu lietotajām sejas maskām. Speciālisti jau sen norādījuši, ka to valkāšana nepalīdzēs izvairīties no inficēšanās un sejas maskas ir noderīgas vien pašiem inficētajiem, lai neaplipinātu citus cilvēkus. Taču ažiotāža, lielākoties Āzijas valstīs, nerimstas, un maskas kļuvušas par deficīta preci. Interneta lietotāji vēsta arī par dažādiem tautas līdzekļiem, kas palīdzot pieveikt vīrusu. Visbiežāk šajā kontekstā tiek pieminētas C vitamīnu saturošas sulas vai augļi un ķiploki. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti uzsvēruši, ka viņu rīcībā neesot zinātnieku apstiprinātas informācijas par to lietošanas noderīgumu, lai gan C vitamīns, protams, stiprina organisma imūnsistēmu. Taču speciālisti uzsver - kas par daudz, tas par skādi. Regulāra citronu sulas dzeršana var novest pie kuņģa un barības vada problēmām, savukārt Ķīnā ārstu palīdzību jau nācies meklēt kādai sievietei ar apdedzinātu rīkles gļotādu - viņa, sekojot internetā atrastiem ieteikumiem, apēdusi 1,5 kilogramus ķiploku. Ik pēc 15 minūtēm izdzert glāzi ūdens, ar karstu ūdeni, sālsūdeni vai roku dezinfekcijas līdzekli skalot rīkli, izsviedrēties vannā vai pirtī, šņaukt kokaīnu, dzert fenheļa tēju vai toniku, kura sastāvā ir hinīns, ierīvēt ādā sezama sēkliņu eļļu vai ēst Nigērijā iecienīto piparu zupu - interneta dzīlēs var atrast veselu lērumu ieteikumu, kuriem, pēc mediķu domām, nav nekāda pamatojuma.

Atsevišķs stāsts ir par tiem, kuri cer izmantot ažiotāžu, lai nopelnītu. Ziņu aģentūra AP vēsta, ka ASV Pārtikas un medikamentu pārvalde (FDA) brīdinājusi septiņas kompānijas, kas ražo pārtikas piedevas, neapgalvot, ka viņu produkcija palīdz izārstēt Covid-19 vai izvairīties no inficēšanās. Itālijā savukārt uzsākta izmeklēšana pret darboņiem, kuri izplatījuši reklāmas skrejlapas, solot par 50 eiro pārdot Austrālijā izgatavotu vakcīnu pret vīrusu. BBC vēsta, ka aktivizējies blogeris Džordans Saters, kurš reklamē «brīnišķīgu minerālvielu bagātināju» jeb MMS, kura galvenā sastāvdaļa ir balināšanas līdzeklis - hlora dioksīds. Vēl pagājušogad MMS bija pasludināts par efektīvu vēža šūnu iznīcinātāju, bet nu Dž. Sateram nākusi apgaismība, ka tas palīdz arī vīrusa inficētajiem. FDA gan brīdinājusi, ka MMS lietotājiem draud vemšana, caureja un bīstama organisma atūdeņošanās.

Pasaulē

ASV īpašais prokurors Džeks Smits, kurš ierosināja divas krimināllietas pret Donaldu Trampu, lūdzis tiesnešus izbeigt abas lietas, atsaucoties uz oficiālo politiku, saskaņā ar kuru pret amatā esošu prezidentu netiek ierosināta kriminālvajāšana.

Svarīgākais