Dānijas tiesa patur Misāni apcietinājumā; ģimenei aizdomas par "slēptu politisko vienošanos"

© Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Šodien, 30. janvārī Dānijā notika tiesa par Kristīnes Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo Dienvidāfrika nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā. Dānijas tiesa sākotnēji lēma atbrīvot Misāni, taču pēc atkārtotas Dānijas prokuratūras pretprasības, tiesa tomēr nolēma paturēt sievieti apcietinājumā. Ņemot vērā to, ka šī jau ir otrā tiesa, kurā Dānijas prokuratūra mērķtiecīgi vēlas paturēt K. Misāni apcietinājumā, lai gan Dienvidāfrika nav ieradusies viņai pakaļ noteiktajā termiņā, ir pamatotas bažas, ka Dāniju un Dienvidāfriku vieno politiska vienošanās.

Jau 2019. gada 13. novembrī Kopenhāgenas tiesa lēma K. Misāni atbrīvot, jo Dienvidāfrika nebija viņu pārņēmusi noteikto 30 dienu termiņā. Tomēr tajā pašā tiesā Dānijas prokuratūra cēla pretprasību un paturēja sievieti ieslodzījumā, savu lēmumu pamatojot ar to, ka K. Misānei Dānijā nav dzīvesvietas.

Šodien tiesā notika identiska situācija. Tiesa sākotnēji lēma K. Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, kādēļ sieviete atkal tiek paturēta apcietinājumā. Šoreiz Dānijas prokuratūra argumentē savu rīcību ar to, ka Dienvidāfrika ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām un viņai tur būs nodrošināti 4,4 m2 personīgās telpas.

K. Misānes māsa un pārstāve Mārīte Batraka: “Pēc šodienas tiesas sēdes ir pamatotas bažas, ka Dāniju un Dienvidāfriku vieno slēpta politiska vienošanās. Tā, visticamāk, ir saistīta ar to, ka Dienvidāfrika izdeva kriminālvajāšanai Dānijai smagos noziegumos apsūdzēto Dānijas pilsoni Britu Nielsenu. Esmu pārsteigta, ka Dānija netic ASV, starptautisko organizāciju ANO, “Human Rights Watch”, “Amnesty International” atzinumiem par cilvēktiesību pārkāpumiem Dienvidāfrikā un šīs valsts cietumos. Tā vietā Dānija uzticas Dienvidāfrikas garantijām. Savukārt Kristīnei ir informācija, ka, iespējams, ieslodzītās, kuras viņas dēļ tiks pārvietotas uz citām kamerām, var viņai atriebties par sliktāku dzīves apstākļu radīšanu. Vai Dānijas prokuratūra identiskā situācijā tāpat izrīkotos ar savas valsts pilsoni?”

Kristīne Misāne un viņas tuvinieki ir dziļi vīlušies un šokēti par Dānijas prokuratūras klajo starptautisko cilvēktiesību normu ignorēšanu.

Svarīgākais