Irānas ārlietu ministrs paziņo, ka ASV atteikusi vīzu ANO apmeklējumam

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Irānas ārlietu ministrs Mohammeds Džavads Zarifs otrdien intervijā ASV telekanālam CBS paziņoja, ka Savienotās Valstis atsakās viņam izsniegt vīzu šonedēļ plānotajam ANO apmeklējumam.

Par to, ka Zarifam netiks izsniegta vīza, ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu informējis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, bet Gutērrešs savukārt par to paziņojis Zarifam.

Gutērrešs Zarifam sacījis, ka "viņiem nav laika izskatīt manu lūgumu", CBS sacīja Irānas ministrs.

Zarifs bija pieteicies vīzas saņemšanai, lai ceturtdien varētu ANO Drošības padomē runāt par ANO statūtu ievērošanas svarīgumu.

Apmeklējot ANO galveno mītni Ņujorkā, Zarifam būtu iespēja runāt par piektdien notikušo ASV kara aviācijas triecienu Bagdādē, kurā tika nogalināts Irānas ģenerālis Kasems Soleimani un vēl deviņi cilvēki. Soleimani nogalināšana izraisījusi spriedzes saasinājumu ASV attiecībās ar Irānu, kas solījusi ģenerāļa nāvi atriebt.

ASV kā valstij, kuras teritorijā atrodas ANO galvenā mītne, ir pienākums ārvalstu amatpersonām starptautiskās organizācijas sanāksmju apmeklēšanai izsniegt ieceļošanas vīzas teju visos gadījumos.

Tomēr ir zināmi izņēmuma gadījumi, un ASV jau iepriekš būtiski ierobežojušas irāņu diplomātu pārvietošanos Ņujorkā.

ASV arī aizliegušas ceļojumus, kas nav saistīti ar ANO, citām ārvalstu amatpersonām, arī Starptautiskās Krimināltiesas prokurorei.

Pagājušajā piektdienā ASV raķešu triecienā pie Bagdādes lidostas tika nogalināti desmit cilvēki - pieci irākieši un pieci irāņi, arī Soleimani un Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" ("Tautas mobilizācijas spēki") vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. Šis trieciens bija vērsts pret Soleimani un tika īstenots pēc ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojuma.

ASV un Irānas attiecības saasinājušās kopš 2018.gada gada maija, kad ASV vienpusējā kārtā izstājas no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās un atjaunoja ekonomiskās sankcijas.