Somālijas džihādistu grupējums uzņemas atbildību par sprādzienu Mogadīšo, kurā nogalināts 81 cilvēks

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Somālijas džihādistu grupējums "Al Shabaab" pirmdien uzņēmās atbildību par mīnētas automašīnas sprādzienu valsts galvaspilsētā Mogadīšo, kurā sestdien tika nogalināts 81 cilvēks, tai skaitā divi Turcijas pilsoņi.

Terorakts notika vietā, kurā ir blīva satiksme sakarā ar drošības spēku kontrolpunktu un nodokļu biroju. Tajā tika ievainoti vairāki desmiti cilvēku.

"Modžahedi sarīkoja uzbrukumu (..) vēršoties pret turku algotņu autokolonnu un kaujiniekiem atkritējiem, kas to eskortēja," audiovēstījumā paziņoja "Al Shabaab" preses sekretārs Šeiks Ali Mohamuds Rage.

Policija pēc uzbrukuma bija paziņojusi, ka tā mērķis bijis nodokļu iekasēšanas birojs.

Starp nogalinātajiem bija 16 studenti no privātās Banadiras universitātes, kuras autobuss sprādziena brīdī šķērsoja ielu krustojumu.

"Al Shabaab" pirmoreiz atvainojās sprādziena civilajiem upuriem un taisnojās, ka tas bijis nepieciešams cīņā pret Somālijas valsti un tās atbalstītājiem no ārvalstīm.

"Mums ir ļoti žēl par upuriem, kurus esam radījuši mūsu somāliešu musulmaņu sabiedrībā, un mēs izsakām līdzjūtību musulmaņiem, kuri zaudējuši dzīvību vai tikuši ievainoti, vai kuru īpašums ir iznīcināts."

"Al Shabaab" parasti neuzņemas atbildību par uzbrukumiem, kas prasījuši lielus upurus civiliedzīvotāju vidū, baidoties zaudēt atbalstu, kuru šim grupējumam vēl izrāda daļa somāliešu.

Grupējums savā vēstījumā arī apsūdzēja Turciju, ka tā mēģinot kontrolēt Somālijas resursus. Turcija ir nozīmīga ziedotāja un investore Somālijā, sevišķi humānās palīdzības un celtniecības jomās, un Turcijas uzņēmumi pārvalda Mogadīšo ostu un lidostu.

"Turki ir mūsu ienaidnieki un, kā mēs jau iepriekš esam teikuši, mēs nebeigsim cīnīties, līdz viņi atstās mūsu zemes," paziņoja grupējuma preses sekretārs.

Mogadīšo regulāri notiek "Al Shabaab" rīkoti uzbrukumi. Grupējums 2011.gadā tika padzīts no galvaspilsētas, taču joprojām kontrolē rajonus laukos.

Pasaulē

Galvenā smaguma nasta uz sabiedriskās domas veidošanu un tās uzturēšanu demokrātijas virzienā gulstas uz tiem Baltkrievijas žurnālistiem, kuri tiek vajāti un turēti cietumos. Lietuvas un Latvijas žurnālisti savu iespēju robežās sniedz kolēģiem atbalstu. Viens no atbalsta veidiem ir balvu pasniegšanas ceremonijas, kuru laikā tiek stāstīts, kādos apstākļos baltkrieviem nākas strādāt un kādas briesmas viņus sagaida ik uz soļa.

Svarīgākais