Piektdiena, 19.aprīlis

redeem Fanija, Vēsma

arrow_right_alt Pasaulē

Ziemeļkoreja veikusi vēl vienu "ļoti svarīgu izmēģinājumu" Sohē satelītu poligonā

© Reuters / Scanpix/LETA

Ziemeļkoreja paziņojusi, ka piektdienas vakarā veikusi vēl vienu "ļoti svarīgu izmēģinājumu" Sohē satelītu palaišanas poligonā.

Phenjana nav sīkāk paskaidrojusi, par kādu izmēģinājumu ir runa, bet domājams, ka poligonā testēta tehnoloģija, kas palīdzētu pilnveidot starpkontinentālās ballistiskās raķetes, kuras var sasniegt ASV kontinentālo teritoriju.

Kā norādīts Ziemeļkorejas Nacionālās aizsardzības zinātņu akadēmijas preses dienesta paziņojumā, ko izplatījusi Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra KCNA, veikti "sekmīgi pētījumi", kas tiks izmantoti "droša stratēģiskā kodolsavaldīšanas potenciāla turpmākai stiprināšanai".

Paziņojumā minēts konkrēts septiņu minūšu intervāls, kurā veikts izmēģinājums, liekot ekspertiem izteikt pieņēmumus, ka Sohē poligonā izmēģināts jauna tipa ar šķidro degvielu darbināms dzinējs starpkontinentālajai ballistiskajai raķetei.

Izmēģinājums veikts laikā, kad strauji tuvojas Phenjanas noteiktais termiņš - 31.decembris, kurā Ziemeļkoreja no ASV sagaidot jaunu ierosinājumu strupceļā nonākušo kodolsarunu atsākšanai, un neilgi pēc tam, kad ASV šonedēļ izmēģināja virs Klusā okeāna vidēja darbības rādiusa ballistisko raķeti.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns pērn, tiekoties ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, piekrita savstarpējas uzticēšanās vairošanas nolūkā slēgt Sohē poligonu, kas atrodas valsts ziemeļrietumu piekrastē.

Izrādot vilšanos, ka Vašingtona pēc trim Kima un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanās reizēm neatvieglo Phenjanai noteiktās sankcijas, Ziemeļkoreja likusi noprast, ka gatavo īpašu "Ziemassvētku dāvanu", ja ASV līdz gada beigām neizrādīs nekādu piekāpšanos.

Arī pirms nepilnas nedēļas Ziemeļkoreja paziņoja par "ļoti svarīgu izmēģinājumu" Sohē poligonā.

Šonedēļ Phenjana kritizēja Vašingtonu par "muļķīgu lēmumu" sasaukt ANO Drošības padomes sēdi saistībā ar bažām par Phenjanas veiktajiem tuva darbības rādiusa raķešu izmēģinājumiem.