Nīderlande: Krievija ļāvusi MH17 lietā aizdomās turamajam atgriezties Austrumukrainā

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Krievija ļāvusi MH17 lietā aizdomās turamajam atgriezties Austrumukrainā, neievērojot Nīderlandes lūgumu par viņa izdošanu, pirmdien paziņojusi Nīderlandes prokuratūra, kritizējot šo Maskavas soli.

Vladimirs Cemahs atbilstoši apsūdzībām lietā par reisa MH17 aviolainera notriekšanu 2014.gadā virs Austrumukrainas bija pretgaisa aizsardzības speciālists Krievijas atbalstīto bruņoto formējumu rindās Austrumukrainā. Viņš bija viens no ieslodzītajiem, ko septembrī apmainīja Krievija un Ukraina.

Nīderlande atklāja, ka uzreiz pēc Cemaha nonākšanas Krievijā lūgusi Maskavu izdot viņu, lai Nīderlandes izmeklētāji varētu nopratināt viņu MH17 lietā. Maskava paziņoja, ka nezina Cemaha atrašanās vietu, tāpēc nevar viņu izdot.

"Saskaņā ar mediju ziņoto Cemaha kungs jau ir atgriezies savā dzīvesvietā Ukrainas austrumos," paziņoja Nīderlande prokuratūra.

Prokuratūra "secinājusi, ka Krievija labprāt atļāva Cemaha kungam pamest Krievijas Federāciju un atteicās izpildīt Nīderlandes lūgumu, lai gan saskaņā ar Eiropas Konvenciju par izdošanu tās pienākums bija to darīt," teikts Nīderlandes prokuratūras paziņojumā.

Malaizijas pasažieru lidmašīna "Boeing 777" tika notriekta 2014.gadā virs Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Ukrainas austrumos. Katastrofā dzīvību zaudēja visi lidmašīnā esošie 298 pasažieri un apkalpes locekļi. Aptuveni divas trešdaļas no bojāgājušajiem bija Nīderlandes pilsoņi.

Nīderlande martā gatavojas aizmuguriski tiesāt četrus aizdomās turamos šajā MH17 lietā, bet ne Cemahu.

Taču Nīderlandes prokuratūra norādīja, ka uzskata Cemahu par aizdomās turamo un pēc tam, kad Ukrainas varasiestādes viņu aizturēja, Nīderlandes izmeklētājiem bija iespēju viņu Kijevā šogad nopratināt. Taču pēc tam gūstekņu apmaiņas ietvaros Ukraina izdeva Cemahu Krievijai.

Nīderlande atklāja, ka nosūtījusi Maskavai lūgumu izdot Cemahu vēl pirms lidmašīna, kurā viņš atradās, nolaidās Maskavā, jo pastāvēja aizdomas, ka Cemahs varētu mēģināt bēgt.

"Krievijas Federācija neizdod savus pilsoņus, bet, tā kā Cemaha kungs ir Ukrainas pilsonis, viņa izdošanai šķēršļu nebija," norādīja Nīderlande.

Taču neskatoties uz personisku lūgumu no Nīderlandes premjerministra Marka Rites, Maskava paziņoja, ka nevar izdot Cemahu, jo "nav pieejama informācija par Cemaha kunga atrašanās vietu Krievijas Federācijā".

Nīderlande norādīja, ka Cemaha gadījums neietekmēs krimināllietas sākumu MH17 lietā. Tiesas procesu paredzēts sākt 9.martā.