Bijušie ķīlnieki atgriežas Spānijā

Pirmdien vēlu vakarā Barselonā atgriezušies divi Spānijas pilsoņi, kuri gandrīz deviņus mēnešus pavadījuši ar starptautisko teroristu tīklu Al Qaeda saistītu Ziemeļāfrikas kaujinieku gūstā. Kaut gan oficiāla informācija netiek sniegta, Spānijas mediji vēsta, ka kaujiniekiem samaksāta vairākus miljonus eiro liela izpirkuma nauda.

Reuters atgādina, ka humānās palīdzības organizācijas Barcelona-Accio Solidario darbiniekus Albertu Vilaltu un Rokē Paskālu grupējuma Al Qaeda Islāmiskajā Magribā (AQIM) kaujinieki sagūstīja pagājušā gada novembrī Mauritānijā. Sākumā viņi turēti šajā valstī, bet pēc tam pārvesti uz kaujinieku nometni grūti pieejamā reģionā Mali ziemeļos. "Viņi pret mums izturējās samērā labi – mēs dzīvojām tādos pašos apstākļos kā viņi, ēdām to pašu, ko viņi, gulējām turpat, kur viņi. Taču dzīve tuksneša vidū bija ļoti sarežģīta – viņi pie tās jau ir pieraduši, bet mēs ne," Barselonas lidostā stāstījis A. Vilalta.

Reuters aptaujātie drošības eksperti atgādina, ka grupējums AQIM savulaik radies uz Alžīrijas salafistu kustības bāzes, turklāt paplašinājis savu darbības areālu uz dienvidiem, aptverot arī Mali, Mauritāniju un Nigēru. Tieši AQIM nemiernieku dēļ pirms pāris gadiem nācies atteikties no leģendārā rallijreida Parīze–Dakara ierastā maršruta. Kaut gan nemiernieki vienmēr uzsver saistību ar islāmistu radikāļiem, eksperti sliecas domāt, ka viņu aktivitātes vairāk saistītas nevis ar ideoloģiskiem, bet biznesa apsvērumiem – grupējums pelna ievērojamus līdzekļus, saņemot izpirkuma naudu par sagūstītajiem ķīlniekiem, un ir iesaistīts narkotiku kontrabandā.

Spānijas laikraksts El Pais pirmdien saņēmis AQIM paziņojumu, kurā norādīts, ka gūstekņu atbrīvošana kļuvusi iespējama pēc tam, kad izpildītas vairākas kaujinieku prasības, vēsta AFP. Spānijas mediji uzskata, ka kaujiniekiem izmaksāta vairāku miljonu eiro liela izpirkuma nauda – El Mundo vēsta par 3,8 miljoniem eiro, bet ABC lēš, ka kaujinieki varētu būt saņēmuši pat 10 miljonus eiro. Turklāt ķīlnieku atbrīvošana notikusi precīzi nedēļu pēc tam, kad Mauritānijas varasiestādes uz Mali deportējušas Omāru Sidahmedu Ouldu Hammu, kurš izcieta 12 gadu cietumsodu par cilvēku nolaupīšanu. Pāris stundas pēc tam, kad atbrīvoti ķīlnieki, Mali varasiestādes apžēlojušas un brīvībā palaidušas arī O. Hammu.

Reuters atgādina, ka AQIM kaujinieki parasti ir gatavi šādiem darījumiem, taču, ja tos neizdodas noslēgt, spēj demonstrēt savu nežēlību. Jūlijā, pēc tam, kad Francijas armijas īpašās vienības uzbruka grupējuma nometnei ar mērķi atbrīvot 78 gadus veco francūzi Mišelu Žermanū, ķīlnieks tika atrasts miris. Pagājušogad tika nogalināts arī kaujinieku gūstā turētais Lielbritānijas pilsonis Edvīns Daijers – tas notika pēc tam, kad Lielbritānija atteicās pildīt AQIM prasības.

AP atgādina, ka šo Ziemeļāfrikas kaujinieku gūstā jau pabijuši arī Austrijas, Šveices, Itālijas un Kanādas pilsoņi – pārsvarā tūristi, kurus grupējumam izdevies sagūstīt. Par lielāko daļu no viņiem samaksāta samērā ievērojama izpirkuma nauda – piemēram Austrijas valdība par divu savu pilsoņu atbrīvošanu 2008. gada februārī samaksāja piecus miljonus dolāru, bet par kanādieti Robertu Fouleru tika samaksāts astoņus miljonus dolāru liels izpirkums.

Pasaulē

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi trešdien četrpadsmito dienu pēc kārtas turpinājās protesti pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību (ES), savukārt Francijas prezidents Emanuels Makrons aicināja Gruzijas varas iestādes atbrīvot aizturētos demonstrantus.

Svarīgākais