Bijusī franču modele apsūdz Polaņski izvarošanā

 
©AFP/SCANPIX/LETA

Bijusī franču modele un aktrise Valentīna Monjē piektdien apsūdzēja kinorežisoru Romanu Polaņski, ka tas viņu pusaudzes vecumā izvarojis Šveicē.

Šī ir kārtējā apsūdzība, kas izvirzīta 86 gadus vecajam režisoram, kurš 1978.gadā pēc atzīšanās nelikumīgās seksuālās attiecībās ar 13 gadus vecu meiteni aizbēga no ASV uz Franciju un kopš tā laika bēguļo no ASV tiesu sistēmas.

Monjē paziņoja Francijas laikrakstam "Le Parisien", ka viņa tikusi izvarota 1975.gadā 18 gadu vecumā, kad viņa uzturējusies Polaņska kalnu namiņā Šveices slēpošanas sporta pilsētā Gštādē.

"Man nebija nekādu saišu ar viņu - ne personīgu, ne profesionālu, un es viņu tik tikko pazinu," teica Monjē, kas bija strādājusi par modeli Ņujorkā.

Viņa sacīja, ka šī izvarošana bijusi "galēji vardarbīga". "Viņš mani sita, līdz es padevos, un tad mani izvaroja, liekot man darīt visādas lietas," piebilda Monjē.

Monjē sacīja, ka tajā pašā vakarā pastāstījusi par notikušo divām sievietēm, kuras arī uzturējās Polaņska namiņā - savai labākajai draudzenei un citai sievietei, kura pēc tam četrus gadus bija Polaņska draudzene.

Abas šīs sievietes laikrakstam "Le Parisien" apstiprināja Monjē teikto.

Monjē, kas astoņdesmitajos gados bija aktrise dažās filmās, sacīja, ka nolēmusi par piedzīvoto pastāstīt laikā, kad nākusi klajā jauna Polaņska filma - vēsturiskais trilleris "J'accuse" ("Es apsūdzu") par ebreju izcelsmes franču virsnieka Alfrēda Dreifusa vajāšanu. Šī filma pieredzēja pirmizrādi augusta beigās Venēcijas kinofestivālā.

Monjē sacīja, ka pēc Hārvija Vainstīna skandāla uzrakstījusi vēstules par savu izvarošanu Losandželosas policijai un Francijas pirmajai lēdijai Brižitai Makronai.

Polaņska advokāts Ervē Temims pavēstīja, ka režisors "stingri noliedz visas apsūdzības izvarošanā", un piebilda. ka šie apgalvojumi "par laiku pirms 45 gadiem nekad nav sniegti tiesu iestādēm".

1977.gadā Polaņskis, kuram tolaik bija 43 gadi, ASV tika apsūdzēts tolaik 13 gadus vecās Samantas Geimeres pavešanā. Vienojoties ar prokuratūru par vairāku apsūdzības punktu atcelšanu, tostarp par apsūdzības atcelšanu izvarošanā, sazāļošanā un netiklu darbību veikšanā ar mazgadīgo, režisors atzina vainu nelikumīgās seksuālās attiecībās.

1978.gadā neilgi pirms gaidāmās sprieduma pasludināšanas Polaņskis aizbēga no ASV uz Franciju, baidoties, ka tiesnesis neievēros noslēgto vienošanos un piespriedīs viņam pilnu sodu. Kopš tā laika Polaņskis bēguļo no ASV tiesu sistēmas.

Polaņski seksuālos uzbrukumos apsūdzējušas arī citas sievietes.

2010.gadā britu aktrise Šarlote Lūisa apsūdzēja Polaņski par seksuālu uzbrukumu 1983.gadā, kad viņai tikko bija palikuši 16 gadi.

2017.gada augustā kāda sieviete, kura identificējusi sevi tikai kā Robina, preses konferencē Losandželosā paziņoja, ka Polaņskis pret viņu pastrādājis seksuālu varmācību 1973.gadā, kad viņai bija 16 gadi.

2017.gada septembrī bijusī aktrise Renāte Langere septembrī vērsās Šveices policijā, apgalvojot, ka Polaņskis viņu izvarojis Šveices pilsētā Gštādē 1972.gadā, kad viņa bija 15 gadus veca.

Neskatoties uz apsūdzībām, Polaņska karjera turpināja plaukt un zelt pēc aizbēgšanas no ASV. Viņš ieguvis astoņas Cēzara balvas, kas ir franču ekvivalents amerikāņu "Oskaram", kā arī "Oskaru" par filmu "The Pianist" ("Pianists").