Itālija paziņojusi, ka gatavojas izraidīt citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņus, kas sevi nespēj uzturēt.
Iekšlietu ministrs Roberto Maroni intervijā laikrakstam "Corriere della Sera", komentējot Francijas varasiestāžu uzsākto nelikumīgi izveidoto čigānu apmetņu likvidāciju un to iemītnieku izraidīšanu, svētdien izteicās, ka prezidentam Nikolā Sarkozī esot "taisnība". Maroni, kurš pārstāv pret imigrantiem noskaņoto Ziemeļu līgu, piebilda, ka "pienācis laiks iet soli tālāk" un jāuzsāk to ES pilsoņu izraidīšana, kuri neatbilst zināmiem kritērijiem. "Jā, izraidīšana gluži kā nelegālajiem imigrantiem, bezspaidu vai brīvprātīga repatriācija. Protams, tikai to, kuri pārkāpj noteikumus dzīvošanai citā dalībvalstī - minimālais ienākumu līmenis, atbilstošs mājoklis un uzņēmējvalsts sociālās labklājības sistēmas nenoslogošana," sacīja ministrs. "Daudzi čigāni ir ES pilsoņi, taču neievēro nevienu no šīm prasībām."
Atbildot uz jautājumu, vai šāda politika nebūs diskriminējoša, Maroni uzsvēra, ka tas jāattiecina uz visiem ES pilsoņiem, nevis tikai uz čigāniem. "Atšķirībā no Francijas daudzi romi un čigāni ir Itālijas pilsoņi. Viņiem ir tiesības palikt šeit. Nekā tur nevar darīt," piebilda ministrs. Viņš arī atzina, ka iepriekšējie Romas mēģinājumi īstenot šādu politiku sadūrušies ar Eiropas Komisijas (EK) iebildumiem, taču norādīja, ka 6.septembrī paredzētajā ES iekšlietu ministru sanāksmē gatavojas atkārtoti ierosināt šo jautājumu.
2008.gadā, reaģējot uz Itālijas valdības rīkojumu izraidīt citu dalībvalstu pilsoņus, kas izdarījuši pārkāpumus, par kuriem draud vismaz divu gadu cietumsods, EK piedraudēja Romai ar tiesvedību. Tomēr vienlaikus EK neiebilda pret pretrunīgi vērtēto čigānu daktiloskopēšanas uzsākšanu. Daļa itāliešu uzskata, ka pastāv pretruna starp Briseles relatīvi skarbo reakciju pirms diviem gadiem un pašreizējo izvairīgo attieksmi pret Francijas īstenoto politiku. Maroni pauda viedokli, ka tam pamatā esot seni "aizspriedumi", jo jau iepriekš tiekot pieņemts, ka Ziemeļu līgas ministra īstenotie pasākumi "pārkāpjot cilvēktiesības".