Samazinās iespēja noorganizēt Ziemeļkorejas un ASV sarunas par kodoljautājumiem

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Phenjana otrdien paziņojusi, ka iespēja noorganizēt Ziemeļkorejas un ASV sarunas par kodoljautājumiem samazinās.

Pagājušajā mēnesī Ziemeļkoreja pasludināja par neveiksmīgām Zviedrijā notiekošās sarunas ar ASV delegāciju. Phenjana pauda vilšanos, ka Vašingtona nav nākusi klajā ar "jauniem un radošiem" risinājumiem.

Kodolsarunas nonākušas strupceļā kopš ASV prezidenta Donalda Trampa un Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna samita Hanojā februārī.

Phenjana ir pieprasījusi, lai Vašingtona līdz gada beigām nāk klajā ar jauniem ierosinājumiem, un veikusi vairākus raķešu izmēģinājumus.

ASV Valsts departaments piektdien ikgadējā ziņojumā apstiprināja Ziemeļkorejas atrašanos to valstu sarakstā, kas, kā tiek uzskatīts, sponsorē terorismu un ir iesaistīta slepkavībās ārvalstīs.

Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna pusbrālis Kims Čennams tika noslepkavots Kualalumpuras lidostā 2017.gada 13.februārī. Aizdomās par šo slepkavību tika turēta Phenjana, bet aprīlī Malaizijas prokuratūra atbrīvoja Vjetnamas pilsoni, kura bija vienīgā aizdomās turamā šajā lietā.

Ziemeļkorejas Ārlietu ministrija nosodīja ASV Valsts departamenta ziņojumu, nodēvējot to par politiski motivētu provokāciju, un pārmeta ASV terorismu.

Ministrija paziņoja, ka šādas ASV attieksmes dēļ dialoga iespējamība kļūst arvien mazāka.