To, kāda būs Austrālijas jaunā valdība, izšķirs parlamentā ievēlētie neatkarīgie deputāti. Sestdien notikušo vēlēšanu provizoriskie rezultāti apliecinājuši, ka pirmo reizi kopš 1940. gada nevienai no vadošajām partijām nebūs vairākuma parlamentā.
Tiek prognozēts, ka pēc galīgo rezultātu apkopošanas līdz šim pie varas bijušajiem leiboristiem būs 72 mandāti, bet konservatīvajiem – 73 mandāti. Lai izveidotu valdību, jākontrolē 76 no 150 Austrālijas parlamenta mandātiem. Reuters norāda, ka ir divi ticamākie tālākās notikumu attīstības scenāriji – vai nu tiks izveidota konservatīvo valdība ar neatkarīgo deputātu – lauksaimnieku – palīdzību, vai arī leiboristu valdība, kurā kreisajiem pievienosies zaļajiem simpatizējošie deputāti. Divi no neatkarīgajiem deputātiem Robs Oukšots un Tonijs Vindzors aģentūrai AP sacīja, ka viņi pievienosies tai pusei, kas būs spējīga izveidot stabilāku valdību. Trešais neatkarīgais deputāts Bobs Keters sacīja, ka atbalstīs to partiju, kas piedāvās labāku darījumu viņa apgabala vēlētājiem. Taču jāuzsver, ka visi trīs neatkarīgie deputāti iepriekš bija konservatīvo partiju atbalstītāji, un izredzes, ka viņi pievienosies Tonija Ebota vadītajai Nacionālās partijas un liberāļu koalīcijai, ir samērā lielas.
Austrālijas premjere Džūlija Gilarda vakar jau uzsākusi sarunas ar neatkarīgajiem deputātiem un paudusi cerības, ka viņai izdosies izveidot stabilu valdību. "Ir skaidrs, ka neviena no partijām nav nopelnījusi tiesības valdīt vienatnē," atzinusi premjere, gan uzsverot, ka nacionālā mērogā viņas leiboristi saņēmuši vairāk balsu nekā opozīcija. T. Ebots savukārt uzsvēris – vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlētāji nav gatavi pagarināt leiboristiem piešķirto mandātu. Jāpiebilst, ka leiboristi pie varas bija tikai divus mēnešus, kopš Dž. Gilarda premjera amatā nomainīja Kevinu Radu. Arī T. Ebots jau paguvis tikties ar vairākiem neatkarīgajiem deputātiem.
BBC atgādina, ka vēl divas nedēļas ilgs pa pastu nodoto balsu skaitīšana un ar šo laiku vajadzētu pietikt, lai iezīmētos topošās koalīcijas aprises. Iespējas, ka balsis sadalīsies vienādi, tiek vērtētas kā samērā niecīgas, jo neizskatās, ka neatkarīgie deputāti, no kuriem tas atkarīgs, būtu ieinteresēti jaunu vēlēšanu rīkošanā.