Varšavā atklāj piemiņas plāksni, godinot Otrā pasaules kara laikā sagrauto Latvijas sūtniecību

 
©Vladislavs Proškins/F64

11.septembrī Varšavā, vietā, kur no 1923. līdz 1939.gadam atradās Latvijas Republikas sūtniecība, Valsts prezidenta Egila Levita oficiālās vizītes Polijā laikā atklāta piemiņas plāksne, informēja Ārlietu ministrijā.

Valsts prezidents savā uzrunā uzsvēra, ka piemiņas plāksne būs lielisks apstiprinājums Latvijas un Polijas ciešajām attiecībām, apliecinājums ciešajai saiknei starp cilvēkiem, kas, par spīti vēstures līkločiem, vienmēr vienojusi abas tautas.

Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars savā uzstāšanās reizē akcentēja, ka piemiņas plāksnes atklāšana simboliski saskan ar Latvijas ārlietu dienesta pastāvēšanas 100.gadskārtu, vienlaikus godinot arī Latvijas sūtniecības Varšavā 1939.gadā strādājošo diplomātu un darbinieku piemiņu. Vēstnieks izteica pateicību par lielisko sadarbību Varšavas pašvaldībai un Lauksaimniecības un ekonomikas izpētes valsts institūta direktoram Andžejam Kovaļskim, kurš personīgi piedalījās plāksnes atklāšanas ceremonijā.

Piemiņas plāksnes idejas autors, vēsturnieks Ēriks Jēkabsons, norādīja uz notikuma simbolismu, kas atspoguļo ciešo saikni starp Latviju un Poliju starpkaru periodā un mūsdienās. Jēkabsons izteica pateicību Latvijas vēstniecībai Polijā par ieguldīto darbu, attīstot piemiņas plāksnes ideju līdz tās praktiskai realizācijai.

Polijas Valsts prezidenta kabineta vadītājs, valsts sekretārs Kšištofs Ščerskis augstu novērtēja piemiņas plāksnes izveides iniciatīvu un nodeva sveicienu klātesošajiem no Polijas prezidenta Andžeja Dudas. "Šis būs taustāms apliecinājums Polijas un Latvijas lieliskajām attiecībām, jauna Latvijas pieturzīme Varšavas kartē," uzsvēra Ščerskis.

Plāksnes atklāšanā piedalījās arī pārstāvji no latviešu diasporas Polijā, Polijas Tautas piemiņas institūta, Polijas prezidenta kancelejas, ĀM un Varšavas pašvaldības pārstāvji.

ĀM norāda, ka laikā no 1923. līdz 1939. gadam Varšavā, Škoļna ielā 6 darbojās Latvijas sūtniecība. Ēka tika pilnībā sagrauta Otrā pasaules kara laikā 1939.gada septembra sākumā, Polijas galvaspilsētai Varšavai piedzīvojot nacistiskās Vācijas īstenoto bombardēšanu. Sūtniecības darbība iespēju robežās noritēja visu laiku, kamēr Varšavas aplenkuma laikā pilsētā norisinājās militārās operācijas. Darbinieki piedzīvoja sūtniecības nama pakāpenisku sagraušanu un aizdegšanos, glābjot lietvedību, inventāru un sadzīves priekšmetus.

Piemiņas plāksne atklāta Škoļna iela 2/4. Šajā ēkā patlaban atrodas Polijas Lauksaimniecības un ekonomikas izpētes valsts institūts.