Kamēr Ukrainā nav miera, sankcijas pret Krieviju ir jāsaglabā, uzskata Zelenskis

 
©Sputnik / Scanpix/LETA

Kamēr Ukrainā nav miera, starptautiskās sankcijas pret Krieviju ir jāsaglabā, Jaltas Eiropas stratēģijas ikgadējā sanāksmē paziņojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Sankcijas faktiski ir tie paši stingrie nodokļi, kas nepieciešami pasaules kārtībai. Ja vēlaties, nodoklis miera vārdā. Un kamēr tas nebūs atjaunots, sankcijas ir jāsaglabā," viņš uzsvēra.

Zelenskis norādījis, ka civilizētā pasaulē maksā nodokļus, cita starpā arī kārtības garantēšanai.

"Tiem, kuri aizsargā valsti, ir jāatgriežas kā uzvarētājiem. Mums ir jāizbeidz karš un jāatgūst teritorija. Tomēr es vairākkārt esmu teicis: vienīgais ceļš uz to ir diplomātija. Ir arī jaudīgi un funkcionējoši ieroči - tās ir sankcijas," klāstīja Ukrainas prezidents.

"Es visiem mūsu partneriem pasaulē, kuri mums palīdz - un es esmu viņiem ļoti pateicīgs -, nenoguris to saku, bet brīžiem viņi domā par sankciju atcelšanu. Jūs zaudējat naudu? Nopietni? Atvainojiet, mēs zaudējam cilvēkus," uzsvēra Zelenskis.

Eiropas Savienība (ES) ceturtdien informēja, ka vēl uz sešiem mēnešiem - līdz 2020.gada 15.martam - pagarinātas individuālās sankcijas pret 170 Krievijas fiziskajām personām un 44 juridiskajām personām. Viņiem iesaldēti līdzekļi un aizliegts iebraukt ES.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 13 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES, ASV un citas Rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

ES sankciju mīkstināšanu sasaistījusi ar Minskas vienošanās izpildi.