Grieķija purinās nodokļu parādniekus

Līdz šā gada beigām Grieķija cer no nodokļu parādniekiem iekasēt aptuveni 5 miljardus eiro, paziņojis finanšu ministra vietnieks Filiposs Sahinidis. Pagājušā gada decembrī izveidotajam finanšu ministrijas izlūkdienestam SDOE jau izdevies identificēt tūkstošiem nodokļu nemaksātāju.

F. Sahinidis pavēstījis, ka gada pirmajos sešos mēnešos SDOE veikusi uzrēķinus 2,5 miljardu eiro apmērā – runa ir gan par nesamaksātajiem nodokļiem, gan soda naudām. Intervijā laikrakstam Eleftherotypia ministra vietnieks gan atteicies precizēt, cik lielu summu līdz šim izdevies piedzīt no nodokļu nemaksātājiem, taču uzsvēris, ka valdība darot visu, lai samazinātu budžeta izdevumus un palielinātu ienākumus. "Izdevumu samazināšana norit kā plānots, taču recesijas apstākļos rodas grūtības ar ienākumu palielināšanu," sacījis F. Sahinidis, prognozējot, ka ekonomikas pieaugums Grieķijā paredzams ne agrāk kā 2012. gadā.

Starptautiskie aizdevēji – Eiropas Savienība, Starptautiskais Valūtas fonds un Eiropas Centrālā banka – tikmēr pauduši gandarījumu par Grieķijas rīcību krīzes pārvarēšanai. Īpašas uzslavas izpelnījusies tieši SDOE un tās vadītājs Joannis Kapale-ris – Novije izvestija atgādina, ka valdība viņam uzdevusi šā gada laikā budžetam nodrošināt 1,2 miljardus eiro lielu nodokļu pieaugumu, taču šķiet, ka šis uzdevums tiks izpildīts ar uzviju. J. Kapalera vadītā iestāde pie savu pienākumu pildīšanas ķērusies ar lielu entuziasmu. Grieķijas mediji vēsta, ka, piemēram, tūrisma sektorā 2009. gadā tika reģistrēti 506 gadījumi, kad uzņēmumi izvairījās no nodokļu maksāšanas, bet šogad tādu ir jau 4340. Tas pats attiecas uz medicīnas sfēru – pērnā gada maijā nodokļu inspektori pieķēra 24 ārstus, kuri nemaksāja nodokļus, bet šā gada maijā – jau 4357 nemaksātājus.

Nodokļu inspekcijai nācies ķerties pie netradicionālām darba metodēm. Piemēram, no gaisa un ar Google Earth karšu palīdzību izpētot Atēnu priekšpilsētas, noskaidrots, ka tajās atrodas 16 974 privātie baseini – nevis tikai 324, kā to varēja spriest pēc iesniegtajām nodokļu deklarācijām. Tieši ārstu, advokātu un biznesmeņu īpašumu novērošana ļāvusi atklāt tūkstošiem cilvēku, kuri melīgi apgalvojuši, ka viņu ienākumi nepārsniedzot 10 000 eiro gadā. Nodokļu inspektori dežurē arī pie lepniem naktsklubiem, fiksējot to apmeklētāju automašīnu numurus un skaidrojot, vai viņu iesniegtās nodokļu deklarācijas atbilst patiesībai. Jau zināmi vairāk nekā 6000 lepnu automašīnu (ne mazāk kā 100 000 eiro vērtībā) īpašnieki, kuri līdz šim apgalvojuši, ka gadā pelna mazāk par 10 000 eiro.

Pasaulē

Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā no Izraēlas skatupunkta ir kā boulinga bumbas metiena rezultāts, kad krīt visi ķegļi, - Izraēlai ir izdevies samazināt Irānas uzturēto grupējumu "Hamās" un "Hizbollah" spēku, un kritis ir arī Sīrijas režīms, kas bija ļoti nozīmīgs starpnieks, lai Irāna spētu apgādāt "Hizbollah" un apdraudēt Izraēlu no Libānas, kā arī no pašas Sīrijas teritorijas, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais