Pirms 80 gadiem sākās Otrais pasaules karš; poļi pasauli iepazīstina ar savu patieso vēsturi

© AP/SCANPIX/LETA

Šodien, kad tiks pieminēta 80.gadskārta kopš Otrā pasaules kara sākuma, daļa pasaules lielāko laikrakstu iznāk ar īpašu pielikumu, kas satur vēsturiskos 1939.gada avīžu virsrakstus, kā arī vēsturnieku, intelektuāļu un viedokļu līderu rakstus, kuri stāstīs par postošo karu no Polijas viedokļa.

Janā mediju institūta vadītājs Ēriks Mistevičs, kas atbildīgs par šo informācijas kampaņu, norāda, ka "tā laika vadošo laikrakstu virsraksti parāda, kā tie ziņojuši par Vācijas uzbrukumu Polijai 1939.gada septembrī, izraisot nežēlīgāko no kariem".

"Teksti stāsta par poļu ciešanām un varonību un par to, kā Polijas attīstība tika smagi nobremzēta uz vairākām desmitgadēm, tai nonākot starp Vācijas un Krievijas [dzirnakmeņiem]. Taču tie stāsta arī par poļu jūtām, mūsu brīvības mīlestību un solidaritāti," piebilst Mistevičs.

Starp laikrakstiem, kas iznāk ar šo pielikumu, ir franču "Le Figaro" un "L'Opinion", ASV "Washington Post" un "Chicago Tribune", vācu "Die Welt", spāņu "El Mundo", beļģu "Le Soir" un britu "Sunday Express".

Polijas prezidents Andžejs Duda šajā izdevumā raksta par Veluņu, Polijas pilsētu, kas 1939.gada 1.septembrī plkst.4.40 pirmā tika pakļauta nacistiskās Vācijas gaisa uzlidojumam.

Duda norāda, ka Veluņas bombardēšana bija kara noziegums un terora akts, kas ievadīja globālu totālo karu, kurā tika atmestas visas morālās un tiesiskās normas un kurā nepieredzētā apmērā tika izmantota vispārēja pretinieka resursu sagraušana un civiliedzīvotāju masu iznīcināšana.

Izdevumā iekļauti arī vadošo britu, itāļu, franču un vācu vēsturnieku raksti, kuros parādīts, kā pirms 80 gadiem Polija tika nodota no sabiedroto puses, kas pretrunā ar iepriekš slēgtajiem līgumiem nesniedza nacistu uzbrukumam pakļautajai valstij reālu militāro palīdzību.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis savā rakstā arī atzīst, ka Jaltas līgums nav bijusi vēsturiska nepieciešamība, bet gan pasaules lielvaru pieņemts politisks lēmums. Toreizējais ASV prezidents Franklins Rūzvelts piekāpās PSRS diktatoram Staļinam, un tā rezultātā poļiem par Rietumu aizstāvēšanu 1939.gadā nācās samaksāt briesmīgu cenu.

"Mēs vēlamies ikvienam lasītājam tieši uztveramā veidā parādīt, ka visšausmīgākais no kariem sākās ar uzbrukumu Polijai. Mēs vēlamies pasaulei atgādināt par poļu varonību, solidaritāti, ticību un brīvības mīlestību," norāda Polijas Nacionālā fonda vadītājs Marcins Zaržeckis, kas atbildīgs par Polijas tēlu aiz valsts robežām un arī iesaistīts šī projekta īstenošanā,

Izdevumā stāstīts arī par to, kā poļi palīdzējuši ebrejiem pārdzīvot nacistu organizēto holokaustu. Īpašajā pielikumā varēs lasīt, piemēram, par Ulmju ģimeni, kas pati par palīdzību ebrejiem tika noslepkavota, vai par poļi armijas virsnieku Vitoldu Pilecki, kas pirmais Rietumos nogādāja informāciju par nacistu īstenoto holokaustu Polijas teritorijā.

Lasītāji tiek iepazīstināti arī ar poļu izcilajiem matemātiķiem, kas palīdzēja uzlauzt nacistu šifrēšanas mašīnas "Enigma" kodus, un poļu diplomātiem, kas viltoja dokumentus, lai palīdzētu ebrejiem izvairīties no nacistu rīkotajām cilvēku medībām. Viņu izglābto vidū bija arī nākamais Francijas premjerministrs Pjērs Mendess-Franss.

"Kad kopā ar pasaules vadošo laikrakstu žurnālistiem gatavojām projektu, bieži dzirdējām vārdus: "Jums, poļiem, ir fantastiski stāsti. Kāpēc mēs nekad iepriekš par tiem neko neesam dzirdējuši?"," stāsta Jaunā mediju institūta līdzstrādnieks Mihals Klosovskis.

Izdevumā stāstīts arī par Polijas milzu zaudējumiem Otrajā pasaules karā. Kara laikā gāja bojā seši miljoni Polijas pilsoņu jeb 22% no valsts iedzīvotāju kopskaita. Žurnālists un politiķis Bartošs Marčuks norāda, ka tas ir 220 cilvēki no tūkstoša, kamēr, piemēram, ASV Otrajā pasaulē uz 1000 iedzīvotājiem zaudēja tikai trīs cilvēkus, Beļģija - septiņus, Lielbritānija - astoņus, Francija - 15, bet PSRS - 116.

Premjerministrs Moraveckis savā rakstā norāda, ka metaforiskā nozīmē poļiem 1939.gads beidzās tikai pirms 30 gadiem, kad viņiem 1989.gadā beidzot izdevās gāzt komunistisko marionešu režīmu, kuru Polijai pēc Otrā pasaules kara uzspieda otrs agresors - PSRS.

Savukārt Latvijas Valsts prezidents Egils Levits šodien apmeklēs Otrā Pasaules kara sākuma 80.gadskārtas atceres pasākumus Polijas galvaspilsētā Varšavā, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Pilsudska laukumā Varšavā notiks militāra ceremonija, lai pieminētu 1939.gada 1.septembra uzlidojumus Polijas pilsētām.

Latvijas pirmā amatpersona piedalās šajā pasākumā, lai uzsvērtu, ka Otrais Pasaules karš bija liktenīgs Eiropai, ieskaitot Poliju un Baltijas valstis, tāpēc ir jādara viss iespējamais, lai stiprinātu mierpilnu un vienotu Eiropu.

Polijas apmeklējuma laikā Levitam paredzētas tikšanās ar Polijas prezidentu un citu valstu līderiem, bet dienas noslēgumā Valsts prezidents apmeklēs piemiņas koncertu Lielajā teātrī.

Pasaulē

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka brīdinājusi spīdzināšanā iesaistītos gāztā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada atbalstītājus nemeklēt patvērumu Vācijā, sakot, ka pret viņiem tiks vērsta visa likuma bardzība.

Svarīgākais