Brazīlijas prezidents ugunsgrēku izraisīšanā lietus mežos tur aizdomās NVO

© Reuters/Scanpix

Plašo savvaļas ugunsgrēku izraisīšanā Brazīlijā Amazones lietus mežos vainojamas varētu būt nevalstiskās organizācijas (NVO), ceturtdien pieļāva Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru, atzīstot, ka viņam nav pierādījumu, bet tikai aizdomas.

Atbilstoši satelītu datiem Brazīlijā savvaļas ugunsgrēku skaits šogad ir pieaudzis par 83%, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn.

Vairāk nekā puse ugunsgrēku izraisījusies Amazones reģionā, kas tiek dēvēts par "planētas plaušām", un tā saglabāšanu vides aktīvisti uzskata par vienu svarīgākajiem elementiem centienos novērst klimata izmaiņas.

Vides aktīvisti Bolsonaru paustās aizdomas noraida, bet Brazīlijas Vides aizsardzības institūta pārstāvis Karloss Bokuhi prezidenta izteikumus raksturoja kā "pilnīgi bezatbildīgus" un "muļķības".

Kaut arī ugunsgrēkus, iespējams, varētu būt izraisījuši arī zemnieki, lai iegūtu ganības, galvenie aizdomās turamie ir NVO, sacīja Bolsonaru.

"NVO ir zaudējušas naudu, tās ir bez darba. Ko tās dara? Tās cenšas mani gāzt no amata," skaidroja prezidents.

Nav iespējams šādas aizdomas pierādīt, ja vien vainīgais netiek pieķerts nozieguma vietā, piebilda Bolsonaru.

Prezidents arī kritizēja medijus, ka tie izkropļojuši viņa sākotnējos paziņojumus, skaidrojot, ka viņš nav izteicis apsūdzības, bet vienīgi aizdomas.

Bolsonaru pieņēmumi par NVO izskan laikā, kad pieaug starptautiskie pārmetumi par to, ka viņš nav spējis nosargāt Amazones lietus mežus.

Valdība spērusi soļus, lai lietus mežu reģionus lielākā mērā atvētu kalnrūpniecības un lauksaimniecības projektiem.

Vienlaikus satelītu dati liecina, ka atmežošana notiek arvien straujāk.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais