No Grenlandes Petermana ledāja pagājušonedēļ atlūzušais aisbergs, kas dreifē Ziemeļu ledus okeānā, rada potenciālus draudus kuģiem un naftas ieguves platformām, brīdinājuši speciālisti. Daļa no milzīgā ledus kalna var nokļūt Atlantijas okeāna ziemeļos, kur 1912. gadā no Grenlandes atšķēlies aisbergs nogremdēja Titāniku.
"Tas ir tik milzīgs, ka tā dreifs nav apturams," sarunā ar AP sacījis Oslo universitātes glaciologs jeb ledāju pētnieks Jons Ove Metlijs Hāgens. Jāatgādina, ka ledus kalna platība sasniedz 260 kvadrātkilometrus (tas ir 28 kilometrus garš un deviņus kilometrus plats) un tas ir lielākais aisbergs, kas pēdējā pusgadsimta laikā izveidojies Arktikā. Daudzi speciālisti šo ledus kalnu jau nodēvējuši par globālās sasilšanas simbolu, bet amerikāņu kongresmenis Edvards Mārkijs pat ierosinājis uz to piespiedu kārtā pārcelt dzīvot visus tos skeptiķus, kuri apšauba globālās klimata izmaiņas.
Speciālisti rūpīgi seko līdzi aisberga virzībai un secinājuši, ka pašlaik tas dreifē uz Neirsa šaurumu, kas atdala Grenlandi no Kanādai piederošās Elsmīra salas. Ja aisbergs šaurumu sasniegs pirms ziemas salu iestāšanās, tātad, tuvākā mēneša laikā, okeāna straumes var to aiznest uz dienvidiem un aisbergs gar Kanādas austrumkrastu var aizpeldēt līdz Ņūfaundlendas piekrastei, kur regulāri kursē kuģi un atrodas naftas ieguves platformas. "Šajā vietā tas būtu ļoti bīstams," uzskata Eiropas Kosmosa aģentūras speciālists Marks Drinkvoters. Jāpiebilst, ka viss šis ceļojums var aizņemt aptuveni divus gadu un nav šaubu, ka šajā laikā aisbergs sašķelsies daudzos krietni mazākos ledus kalnos, turklāt šis process paātrināsies, tam virzoties uz dienvidiem. "Tomēr arī šie fragmeni var būt pietiekami lieli, lai apdraudētu kuģus un naftas ieguves plaformas," brīdinājusi Kanādas ledus novērošanas dienesta darbiniece Trūdija Vollēbena. Viņa atgādinājusi, ka mazāku aisbergu radītos draudus iespējams novērst, šos ledus kalnus aizvelkot prom no kuģu ceļiem vai aplaistot ar ūdeni, kas veicina to izkušanu. "Nedomāju, ka mēs kaut ko tādu spēsim paveikt ar šo lielo kalnu," viņa piebildusi. T. Vollebēna paziņojusi, ka speciālisti plāno uz ledus kalna nomest radiobākas, lai varētu sekot līdzi tā kustībai un prognozēt tālāko ceļu. Aisberga virzību novēro arī Eiropas Kosmosa aģentūras satelīti