Indijas pārvaldītajā Kašmiras daļā aizturēti simtiem politiķu un viņu palīgi, Indijas valdībai cenšoties ierobežot protestus pret Kašmiras īpašā statusa atcelšanu, ceturtdien paziņojuši aktīvisti un vēsta mediji.
Viesnīcas, viesu nami, privātmājas un valdības ēkas pārvērstas improvizētos cietumos, kuros aizturēti līdz 400 politiķu, viņu palīgi un separātistu līderi, vēstīja žurnāla "India Today" ziņu portāls.
"Politiskajiem līderiem mājas arests piemērots, balstoties uz administrācijas rīkojumiem," ziņu aģentūrai DPA atklāja amatpersona policijas iecirknī Šrīnagarā. Taču amatpersona neatklāja, cik daudz cilvēku ir aizturēti.
"India Today" ziņoja, ka aizturēto vidū ir bijušie Džammu un Kašmiras štata premjerministri Mehbuba Mufti un Omars Abdulla.
"Mēs nespējam sazināties ar saviem līderiem. Tas ir pretrunā viņu pamata tiesībām," sacīja Abdullas partijas biedrs Hasnains Masodi, piebilstot, ka, viņuprāt, aizturēti visi vietējie līderi.
Jau ziņots, ka Indijas valdība pirmdien atcēla Kašmiras īpašo statusu un pieņēma lēmumu par štata sadalīšanu. Pirmdien Kašmirā arī sākās vietējo politiķu aizturēšana.
Indijas parlaments otrdien apstiprināja valdības soļus, atceļot Indijas konstitūcijas 370.pantu, kas piešķīra Kašmirai īpašu statusu un zināmu autonomiju.
Daļu Kašmiras, kur vairākums iedzīvotāju ir musulmaņi, kontrolē Indija, daļu - Pakistāna, bet kā Deli, tā Islamabada pretendē uz visu Kašmiras teritoriju. Kopš 1947.gada, kad beidzās Lielbritānijas koloniālā pārvalde, šīs teritorijas dēļ starp abām valstīm izcēlušies divi kari.
Indijas konstitūcijas 370.pants deva tiesības reģionam uz savu atsevišķu konstitūciju, karogu un neatkarību lēmumu pieņemšanā visās jomās, izņemot aizsardzību, ārlietas un sakarus. Šis pants aizliedza Indijas pilsoņiem no citām valsts daļām apmesties uz pastāvīgu dzīvi Kašmirā, iegādāties tur nekustamos īpašumus, ieņemt valsts amatus un saņemt stipendijas studijām.
Parlaments arī pieņēma likumu par Džammu un Kašmiras štata reorganizēšanu, kā rezultātā tas tiks sadalīts divās teritorijās: Džammu un Kašmirā, kur būs vēlēta likumdevēja iestāde, un Ladākhā, ko pārvaldīs centrālā valdība.
Pašlaik štatu veido trīs teritorijas: Džammu, kur vairākums iedzīvotāju ir hinduisti, Kašmira, kur iedzīvotāju vairākumu veido musulmaņi, un Ladākha, kur vairākums ir budisti.