Džonsons cietis pirmo neveiksmi kopš stāšanās amatā

 
©EPA/ SCANPIX/ LETA

Lielbritānijas jaunais premjerministrs Boriss Džonsons cietis pirmo vēlēšanu neveiksmi kopš stāšanās amatā, Konservatīvajai partijai ceturtdien zaudējot starpvēlēšanās par svarīgu parlamenta vietu.

Velsā cīņā par Brekonas un Radnoršīras vietu Lielbritānijas parlamentā liberāldemokrāte Džeina Dodsa uzveikusi līdzšinējo deputātu toriju Krisu Deivisu, gūstot uzvaru ar 4,5 procentpunktu pārsvaru.

Eioroskeptiķu kustības veterāna Naidžela Farāža Breksita partija ierindojusies trešajā vietā, apsteidzot leiboristus, kas palikuši ceturtie.

"Mans pirmais darbs kā jūsu parlamenta deputātei, kad es ieradīšos Vestminsterā, būs atrast Borisu Džonsonu, lai arī kur viņš slēptos, un pateikt viņam skaļi un skaidri: "Beidziet spēlēties ar mūsu kopienu nākotni un noraidiet bezvienošanās breksitu tūlīt,"" piektdien pēc uzvaras vēlēšanās sacīja Dodsa.

Līdz ar Konservatīvās partijas sakāvi ceturtdienas starpvēlēšanās Džonsonam Pārstāvju palātā ir darboties spējīgs vairākums ar tikai vienas balss pārsvaru.

Līdzšinējo Brekonas un Radnoršīras deputātu toriju Deivisu vietējie elektori atsauca pēc notiesāšanas par krāpšanos ar deputātu izdevumu kompensācijām.

Galvenais kampaņas jautājums bija Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), par ko Brekonā un Radnoršīrā, kas atrodas Velsā aptuveni 280 kilometrus uz rietumiem no Londonas, 2016.gada referendumā nobalsoja 52% vēlētāju, tas ir, tieši tikpat, cik visā Lielbritānijā kopumā.

Tāpat kā visā valstī, arī Brekonā un Radnoršīrā breksits joprojām rada dziļu plaisu vēlētāju vidū, un liberāldemokrāti cerēja, ka viņu iestāšanās pret aiziešanu no ES var nest tiem uzvaru.

Līdz šim liberāldemokrātiem parlamentā bija tikai 12 no 650 deputātu vietām, taču pēdējā laikā partijas proeiropeiskā nostāja ievērojami palielinājusi tās popularitāti.

Maijā notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās liberāldemokrāti ieguva 20% balsu, atkarojot vēlētājus gan valdošajai Konservatīvajai partijai, gan opozīcijā esošajiem leiboristiem.

Džonsons, kas Velsas vēlēšanu apgabalu apmeklēja otrdien, brīdināja, ka katra "balss par jebkuru citu partiju, izņemot konservatīvos, liberāldemokrātus par vienu soli tuvina referenduma rezultātu anulēšanai".

Konservatīvajiem jau tagad parlamentā nav absolūtā vairākuma, un valdība ir atkarīga no Ziemeļīrijas Demokrātiskās unionistu partijas (DUP) desmit deputātu balsīm.

Ceturtdienas starpvēlēšanu iznākums radīs valdībai lielas grūtības panākt jebkura likumprojekta apstiprināšanu un padarīs to mazaizsargātu pret opozīcijas ierosinātu neuzticības balsojumu, kas var novest pie pirmstermiņa vēlēšanām.

 

Rīgas namu pārvaldnieks