Indija veiks kosmosa izpētes misijas uz Sauli, Venēru un Mēnesi

 
©AP/Scanpix

Indijas Kosmosa izpētes organizācija ceturtdien paziņoja par jaunām misijām Saules un Venēras izpētei, kā arī datumu otrajai misijai uz Mēnesi un savas kosmosa stacijas izveidi.

Tāpat 2021.gada decembrī plānota astronautu misija kosmosā, paziņoja organizācijas vadītājs Kailasavadivo Sivans, bet pēc tās paredzēts izvietot orbītā mazu kosmosa staciju. Plānus attiecībā uz kosmosa staciju iecerēts realizēt nākamās desmitgades laikā.

"Mūsu kosmosa stacija būs ļoti maza, (..) lietderīga eksperimentu veikšanai," pavēstīja Sivams. "Mums nav lielu plānu sūtīt cilvēkus tūrismā un citas lietas."

Kosmosa izpētes otrā misija uz Mēnesi "Chandrayaan 2" tiks palaista 15.jūlijā, un tās laikā uz Mēness virsmas tiks izsēdināts izpētes robots, viņš informēja.

Procesu pabeigt plānots ar nolaišanos Mēness ēnas reģionā līdz 6. vai 7.septembrim. "Mēs nolaidīsimies vietā, kur neviens nav devies," paziņoja Sivans, paužot pārliecību, ka misijā tiks iegūts daudz jaunu zinātnisku datu.

Savukārt 2020.gada pirmajā pusē plānots palaist misiju "Aditya L-1" Saules izpētei. Misijā satelīts tiks izvietots uz tā dēvētā "Liberation point 1" tuvāk Saulei un tas pārvietosies Zemei līdzīgā orbītā un pētīs Saules vainagu.

"Gaidāms, ka tam būs būtiska ietekme uz klimata pārmaiņu pētījumiem," paskaidroja Sivans.

Venēras izpētes misiju Indija plāno sākt pēc diviem vai trim gadiem, teica Indijas Kosmosa izpētes organizācijas vadītājs. "Venēra ir karsts objekts, un lielākā daļa misiju uz to ir cietušas neveiksmi, mēs vēlamies, lai mums izdodas," viņš uzsvēra.

Indijas Kosmosa izpētes organizācijas misija cilvēku nogādei kosmosā "Gaganyaan" plānota 2021.gada decembrī. Pirms tam plānotas divas bezpilota misijas kosmosā ar tādas pašas konfigurācijas moduļiem un raķetēm.

Misijās uz Mēnesi un cilvēku misijai tiks izmantota Indijas Kosmosa izpētes organizācija izstrādātā raķete GSLV.

Indijas pirmā veiksmīgā misija uz Mēnesi bija 2009.gadā, kad tās kosmosa kuģis lidoja Mēness orbītā. ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) krava, kas bija uz kuģa klāja, pirmo reizi uz Mēness atklāja ūdeni.

60-80% "Chandrayaan-2" misijas izmaksu segs privātais sektors. Indijas Kosmosa ministrijas aplēses liecina, ka kopējās misijas izmaksas sasniegs 108 miljonus eiro.

Indijas kosmosa misiju izmaksas ierasti ir uz pusi lētākas nekā citām kosmosa aģentūrām.

Ja "Chandrayaan-2" misija būs veiksmīga, Indija pievienosies ASV, Krievijai un Ķīnai, kuras veiksmīgi īstenojušas misijas uz Mēness.

 

Abonē