Neviennozīmīgajās vēlēšanās ievēlētais Kazahstānas prezidents oficiāli stājies amatā

 
©REUTERS/Scanpix

Kazahstānas prezidenta amatā trešdien oficiāli stājies līdzšinējais valsts galva Kasims Žomarts Tokajevs.

Inaugurācijas ceremonijā Tokajevs deva svinīgo amata zvērestu, liekot labo roku uz konstitūcijas.

"Svinīgi zvēru uzticīgi kalpot Kazahstānas tautai, stingri ievērot konstitūciju un Kazahstānas Republikas likumus, garantēt pilsoņu tiesības un brīvības, apzinīgi pildīt man uzticētos augstos Kazahstānas Republikas prezidenta pienākumus," viņš citēja valsts pamatlikumā nostiprināto zvēresta tekstu.

Pēc tam atskanēja Kazahstānas himna, kuras laikā līdzās Neatkarības pilij Nursultanā atskanēja svinīgās lielgabala zalves.

Jau vēstīts, ka Tokajevs par Kazahstānas prezidentu kļuva martā, kad no amata atkāpās pirmais un ilggadējais valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs, un tiek uzskatīts par Nazarbajeva izraudzītu pēcteci. Lai leģitimizētu Tokajeva atrašanos prezidenta amatā, tika rīkotas ārkārtas vēlēšanas.

Kazahstānas centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka 9.jūnijā notikušajās prezidenta vēlēšanās valdošās partijas "Nur Otan" izvirzītais Tokajevs ieguvis 70,75% balsu, bet otrajā vietā palicis Sociālekonomisko un sabiedriski politisko iniciatīvu centra prezidents Amiržans Kosanovs, kurš ieguvis tikai 16,2% balsu.

Pirms kļuva par valsts prezidentu Tokajevs bija parlamenta augšpalātas Senāta priekšsēdētājs. Tokajevs, kurš beidzis Maskavas Starptautisko attiecību institūtu, bijis arī ANO ģenerālsekretāra vietnieks, premjerministrs un ārlietu ministrs.

Tomēr galvenais noteicējs valstī joprojām ir 78 gadus vecais Nazarbajevs, kurš palicis Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos. 2010.gadā parlaments viņam piešķīra titulu "nācijas līderis". Tokajevs ir atzinis, ka svarīgākajos jautājumos konsultējas ar Nazarbajevu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija paziņoja, ka Kazahstānas prezidenta vēlēšanas aizēnojuši "acīmredzami pamatbrīvību pārkāpumi".