Porošenko pieprasa paskaidrojumus no Zelenska par Donbasa ekonomiskās blokādes atcelšanu

© SCANPIX

Ukrainas eksprezidents Petro Porošenko pieprasījis jaunajam prezidentam Volodimiram Zelenskim paskaidrot, kāpēc Ukrainas delegācija trešdien Trīspusējās kontaktgrupas sarunās Minskā esot paudusi gatavību vienpusējā kārtā atcelt okupētajām Donbasa teritorijām noteiktos ekonomiskos ierobežojumus.

"Pieprasu prezidentam Zelenskim sniegt publisku atbildi, uz kāda pamata viņš devis šādas direktīvas Ukrainas delegācijai," platformā "Telegram" ierakstījis Porošenko.

Ekonomiskie sakari ar Doņeckas un Luhanskas apgabalu okupētajām teritorijām tika apturēti 2017.gada 15.martā ar Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes lēmumu, reaģējot uz Ukrainas valsts un privāto uzņēmumu sagrābšanu, rubļa zonas un Krievijas nodokļu sistēmas ieviešanu, atgādināja Porošenko.

"Kas ir izmainījies kopš tā laika? No okupanta puses - nekas. Vai sanāk, ka Ukrainas puse metas ceļos, par ko jau ir runājis Zelenskis?" vaicāja eksprezidents.

Porošenko uzskata, ka ekonomisko ierobežojumu atcelšana ir Krievijas scenārijs, un tā īstenošana ir Ukrainas nacionālo interešu nodevība.

"Kas tālāk? Reparācijas no Ukrainas budžeta par labu agresoram? Autonomija ar veto tiesībām attiecībā uz valsts suverēniem lēmumiem, attiecība uz kursu uz Eiropas Savienību un NATO? Neļausim īstenot Krievijas scenāriju Donbasa situācijas noregulējumam!" aicināja Porošenko.

Viņš uzsvēra, ka Ukrainas puse nekad nav iebildusi pret ekonomisko sakaru atjaunošanu, bet tam ir jānotiek atbilstoši Ukrainas nacionālajām interesēm, izpildot Nacionālās drošības un aizsardzības padomes lēmumus, pirmkārt jau panākot stabilu un ilgstošu ugunspārtraukšanu, atdodot sagrābtos Ukrainas valsts un privātos uzņēmumus to īpašniekiem.

Trīspusējās kontaktgrupas EDSO līdzpriekšsēdētājs Martins Saidiks pastāstīja žurnālistiem par Ukrainas pārstāvja Leonīda Kučmas priekšlikumu atcelt okupēto Donbasa teritoriju blokādi.

Kā sacīja Saidiks, šis jautājums "nākamreiz tiks izskatīts ekonomikas apakšgrupā".

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 13 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Pasaulē

NASA “Mars Reconnaissance Orbiter” (MRO) nesen publicētajos attēlos redzamas sasalušas Marsa "pupiņas", kas patiesībā ir sasalušas smilšu kāpas Marsa ziemeļu puslodē, raksta “Live Science”.