Pie Minskas nogāzti staļinisma upuru piemiņai veltītie krusti, ziņo aktīvisti

 
©TASS/Scanpix

Baltkrievijas Kuropatu mežā, pie Minskas, aprīlī nogāzti staļinisma upuru piemiņai veltītie krusti, trešdien Lietuvas Seimā paziņojuši Baltkrievijas opozīcijas aktīvisti, apsūdzot prezidentu Aleksandru Lukašenko centienos iznīcināt staļinisma noziegumu pēdas.

Kuropatu mežā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē staļinisma represiju rezultātā tika noslepkavoti un apglabāti vairāki desmiti tūkstošu dažādu tautību Baltkrievijas iedzīvotāju. Pēc Lietuvas Genocīda un pretošanās pētījumu centra informācijas, iespējams, ka tur nošauti un aprakti arī bijušie Lietuvas starpkaru laika ministri.

"Lukašenko cenšas aizkrāsot Staļina režīma noziegumus Kuropatos. Tā ir lielākā trīsdesmito gadu Staļina represiju vieta. Nogāzti krusti, turpinās Kuropatu rajona apbūve. Vakar uzzinājām, ka Lukašenko plāno Kuropatos ierīkot nacionālo izstāžu centru, un tas tiek darīts demonstratīvi," stāstījis bijušais politieslodzītais, ilggadējs nereģistrētās Baltkrievijas Kristīgās demokrātijas partijas līderis Pāvels Severiņecs.

Pēc viņa teiktā, nogāzts arī krusts, ko gada sākumā Kuropatos uzstādīja lietuvieši.

"Jaunieši no Lietuvas gribēja tur uzsliet krustu nošauto lietuviešu piemiņai. Krusts tika izgatavots Lietuvā, atvests uz Baltkrieviju un uzsliets Kuropatos, kur atrodas poļu un baltkrievu krusti. Naktī šis krusts tika aizvests un tagad guļ mežsaimniecības teritorijā," stāstījis viesis.

Pērnvasar aktīvisti Kuropatos pie Baltkrievijas galvaspilsētas robežas atjaunināja tur agrāk uzstādītos krustus, bet šogad martā Lukašenko publiski paziņoja, ka "šī vieta jāsakārto, jo tur apglabāti mūsu cilvēki". "Taču tas jādara saskaņā ar mūsu paražām, reliģiskajām tradīcijām - un bez jebkādas politikas," prezidenta vārdus tobrīd citēja viņa preses sekretāre Natālija Eismonta.

Aprīļa sākumā šai vietā tika nogāzti aptuveni 70 krusti un aizturēti vairāki pazīstami aktīvisti, kas pret to protestēja. Kā paziņoja vietējās mežniecības vadītājs, šai teritorijā "tiek veikti labiekārtošanas darbi un aizvāktas nelikumīgi uzstādītas ietaises krustu formā". Aprīļa vidū tika aizvesti vēl vairāki desmiti par sabiedrības līdzekļiem uzstādītu krustu, paziņojot, ka tas izdarīts "sestdienas talkas laikā", krusti nav bijuši ierakstīti "objekta pasē" un esot uzlikti ne tajā vietā, kur aprakti režīma upuri.

Krustu aizvākšana izraisīja sašutuma vilni, to nosodīja pazīstami Baltkrievijas sabiedriskie darbinieki, reliģisko konfesiju pārstāvji un starptautiskā sabiedrība, par to vēstīja raidsabiedrība BBC un laikraksts "Washington Post".

Precīzs Kuropatos aprakto staļinisma represiju upuru skaits līdz šim nav noskaidrots un svārstās no 30 000 pēc Baltkrievijas prokuratūras oficiālās informācijas līdz pat 230 000 pēc neatkarīgo vēsturnieku un dažu ārzemju autoru datiem.