Indijas nesen veiktais raķetes izmēģinājums ar satelīta notriekšanu radījis 400 kosmisko atkritumu gabalus, kas apdraud Starptautisko kosmosa staciju (SKS) un tās astronautus, otrdien paziņoja ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).
NASA administrators Džims Braidenstains norādīja, ka tikai 60 gabali ir pietiekami lieli - desmit centimetrus lieli vai lielāki, - lai tos varētu izsekot. No tiem 24 gabali nonākuši orbītā virs SKS.
Braidenstains nosodīja šādu kosmosa atkritumu radīšanu, norādot, ka tāda rīcība nav savienojama ar kosmosa lidojumiem nākotnē.
Viņš norādīja, ka desmit dienās pēc Indijas raķetes izmēģinājuma risks, ka SKS trāpīs nelielas atlūzas, palielinājies par 44%.
"Mums nav pieņemami atļaut radīt orbitālo atkritumu laukus, kas apdraud mūsu cilvēkus," uzsvēra Braidenstains.
"Labā lieta ir, ka tie ir pietiekami zemu Zemes orbītā, lai laika gaitā izkliedētos," piebilda Braidenstains.
Indija 27.martā sekmīgā raķetes izmēģinājumā notrieca satelītu zemajā Zemes orbītā.
Indija ir ceturtā valsts aiz ASV, Krievijas un Ķīnas, kas veikusi šādu izmēģinājumu.
Valdība pēcāk skaidroja, ka izmēģinājums veikts 300 kilometru augstumā, lai garantētu, ka kosmosa atkritumi nerodas, un visas atlūzas sairst un nokrīt uz Zemes nedēļas laikā.
NASA seko līdzi aptuveni 23 000 kosmisko atkritumu gabaliem. Aptuveni trešā daļa no tiem radās 2007.gadā, kad Ķīna veica izmēģinājumu ar satelīta notriekšanu, un 2009.gadā, kad sadūrās ASV un Krievijas sakaru satelīti.