Līderi iesaistās cīņā pret AIDS

"Cīņa pret AIDS ir cīņa par cilvēktiesībām. Tas nav saistīts ar labdarību. Es labdarību nenoniecinu, bet mūsu galvās ir jānotiek uzskatu maiņai un mums jāpasaka: tas ir cilvēktiesību jautājums!" Austrijā notiekošajā pasaules kongresā AIDS 2010 sacīja pazīstamā britu dziedātāja un AIDS aktīviste Ennija Lenoksa.

Otrdien viņa piedalījās gājienā pa Vīnes ielām, ko noslēdza mākslinieces koncerts vienā no pilsētas centrālajiem laukumiem.

Jāfinansē nevis fondi, bet plāni

Līderi, kuros ieklausās pasaule, – Ennija Lenoksa, bijušais ASV prezidents Bils Klintons, Bils Geitss un citi – šeit uzsver: resursi AIDS ārstēšanai jāizmanto pēc iespējas efektīvāk, un tiem jānonāk tieši pie cilvēkiem, kuriem ārstēšana ir vajadzīga. "Ir pārāk daudz valstu, kurās pārāk daudz naudas aiziet pārāk lielam cilvēku skaitam, kuri savukārt piedalās pārāk lielā skaitā dažādu sanāksmju, pārāk daudz ceļo ar lidmašīnām, lai sniegtu pārāk lielu tehniska rakstura palīdzību," teica B. Klintons. Stundu ilgajā lekcijā kongresā AIDS 2010 bijušais ASV prezidents, kura vadītais fonds (Clinton Global Initiative) sniedz finansiālu atbalstu Āfrikas valstīm, aizstāvēja pašreizējo ASV prezidentu Baraku Obamu. Amerikas nākamā gada budžetā tiks samazināta dotācija Globālajam fondam (finansē projektus AIDS jomā), kam savukārt sekojušas citas lielvalstis, kā rezultātā šis fonds "cieš no līdzekļu trūkuma", ziņo organizācija No AIDS brīva pasaule. "Prezidents Obama nav atkāpies no saviem solījumiem, jo tie ir doti pirms krīzes," teica B. Klintons, un tas sadusmojis AIDS aktīvistus, kuri uzskata, ka krīze nevar būt par pamatu finansējuma samazinājumam pacientu ārstēšanai.

Arī kādreizējās grupas Eurythmics dziedātāja pauda bažas, ka pašreizējā situācijā cilvēki, kurus pirmām kārtām skar negatīvas pārmaiņas, ir visievainojamākie. "Viņi dzīvo uz paša pēdējā kāpņu pakāpiena – apstākļos, kas ir atbilstoši viduslaikiem, un tas ir neiedomājami!" Viņa izveidojusi kampaņu Sing, palīdzot sievietēm un bērniem, kuriem ir HIV.

Tieši B. Klintons norādīja, ka tā vietā, lai finansētu starptautiskās organizācijas, pa tiešo ir jāfinansē valstu veselības aizsardzības nacionālie plāni. "Katrs nepareizi iztērēts dolārs nozīmē risku kāda dzīvībai."

Kļūst emocionāli

Interesanti, ka B. Klintons savā lekcijā kļuva arī nedaudz sentimentāls un viņa acīs pat sariesās asaras. Viņš, atceroties amerikāņu filmu The Bucket List (Vēlēšanos saraksts), kurā tās varoņi – divi uz nāvi nedziedināmi vīri (aktieri Džeks Nikolsons un Morgans Frīmens) – izveido šādu sarakstu, sacīja: "Man ir 64 gadi, un es arī esmu domājis par to, ko vēlētos visvairāk: vispirms es gribētu sagaidīt mazbērnus; otrs – lai cilvēki ar HIV/AIDS saņemtu adekvātu ārstēšanos visā pasaulē."

Rezultāts?

AIDS 2010 balansē starp profesionāļu (zinātnieku, mediķu) lekcijām, AIDS aktīvistu cīniņiem par tiesībām visā pasaulē nodrošināt pieeju AIDS ārstēšanai un vispārīgām, deklaratīvām runām par to, kas būtu, ja būtu. Galvenais jautājums, kā nodrošināt ārstēšanu visiem, kuriem tā nepieciešama, vēl nav atbildēts.

AIDS aktīvists no Latvijas (viņš vēlējās palikt anonīms) Neatkarīgajai atzina, ka "būtībā šādas konferences neatrisina ārstēšanās pieejamību katrā konkrētā valstī, tam ir nepieciešams kārtīgs, uzstājīgs darbs uz vietas Latvijā, jo tikai no mūsu valsts līderiem ir atkarīgs tas, vai pacienti, ne tikai par AIDS, saņem medikamentus un kas notiek, ja veselībai tik būtiski samazina finansējumu."

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais