Venecuēlas ministrs noraida Eiropas ultimātu par ārkārtas vēlēšanām

© AFP/Scanpix

Venecuēlas ārlietu ministrs Horhe Arreasa sestdien noraidīja vairāku Eiropas valstu prasību, lai Karakasa astoņu dienu laikā izsludina jaunas vēlēšanas, ministram uzstājot, ka Nikolass Maduro ir leģitīms prezidents par spīti ASV spiedienam.

"Neviens mums nenoteiks nekādus beigu termiņus, nedz teiks mums - ir vēlēšanas vai nav," ANO Drošības padomes īpašajā sanāksmē sacīja ministrs.

"Kā tas nākas, ka jūs izsakāt ultimātu suverēnai valdībai," viņš vaicāja.

"Venecuēla neļaus nevienam uzspiest nekādus lēmums vai kārtību," Arreasa sacīja Drošības padomei. "Mēs turpināsim iet pa mūsu demokrātijas ceļu."

Viņš ASV mediju informāciju, kā arī ASV viceprezidenta Maika Pensa un valsts sekretāra Maika Pompeo tvītus minēja kā pierādījumu tam, ka Vašingtona stāv aiz Venecuēlas parlamenta spīkera un opozīcijas līdera Huana Gvaido "apvērsuma", kā ministrs raksturoja to, ka Gvaido sevi pasludinājis par prezidenta pienākumu izpildītāju.

Vācija, Francija, Spānija un Lielbritānija sestdien paziņoja, ka atzīs Gvaido par pagaidu prezidentu, ja astoņu dienu laikā netiks izsludinātas jaunas vēlēšanas.

Arī Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni sestdien paziņoja, ka ES spers tālākus soļus, ja Venecuēlā tuvāko dienu laikā netiks izsludinātas jaunas vēlēšanas.

Jau vēstīts, ka Gvaido šonedēļ pasludināja sevi par Venecuēlas prezidenta pienākumu izpildītāju.

ASV un vairāk nekā desmit Latīņamerikas valstis, kā arī Albānija jau apliecinājušas atbalstu Gvaido kā pagaidu prezidentam. Citas valstis, arī Krievija, Irāna, Turcija, Kuba, Bolīvija un Nikaragva, atbalsta līdzšinējo valsts galvu Nikolasu Maduro.

Maduro negrasās atteikties no varas un uzstāj, ka ir demokrātiski ievēlēts uz otru prezidentūras termiņu. Venecuēlas armijas vadība ir paziņojusi, ka atbalsta Maduro.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais