Makrons ar "lielajām debatēm" mēģinās nomierināt "dzelteno vestu" kustību

 
©EPA/ SCANPIX

Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien oficiāli atklājis tā dēvētās lielās debates, kuru mērķis ir nomierināt "dzelteno vestu" kustību, kas jau divus mēnešus Francijas pilsētu ielās rīko plašus protestus.

Trīs mēnešus ilgās nacionālās debates Makrons oficiāli ievadīja Granburteruldā. Uz sanāksmi šajā Normandijas mazpilsētā bija pulcējušies aptuveni 600 mēri un vietējās amatpersonas.

Prezidents mudināja ļaudis debašu laikā izklāstīt savas problēmas un piedāvāt to risinājumus, apsolot, ka viņš ieklausīšoties pilsoņu viedokļos.

Savu turneju Makrons uzsāka, iegriežoties Ganī mazpilsētā, kur viņš piedalījās vietējo amatpersonu sanāksmē.

Elizejas pils saimnieks norādīja, ka vēloties palīdzēt "ļaudīm, kas atrodas grūtā situācijā", atrast izeju no nabadzības, padarot tos "atbildīgākus", jo daļa pilsoņu darot to, kas ir pareizi, bet citi nodarbojoties ar niekiem.

Turklāt šo apgalvojumu Makrons izteica, lietojot rupju franču izteicienu, kas jau izpelnījies komentāru gūzmu sociālajos medijos.

Jau iepriekš prezidents atļāvies izteikumus, ko daudzi francūži uztvēruši kā apvainojumu, piemēram, atzīstot, ka daļa francūžu esot slinki, un kādam bezdarbniekam norādot, ka darba atrašanai tam pietiktu vien "šķērsot ielu".

Makrons, atklājot debates, atzina, ka "dzelteno vestu" protestu izraisītā krīze devusi Francijai iespēju īstenot dziļākas reformas. Viņš apsolīja vēl šogad reformēt pensiju sistēmu, padarot to taisnīgāku, jo šobrīd daži strādājošie atkarībā no viņu darbavietas saņem lielāku pensiju nekā citi.

Par spīti stingrajiem drošības pasākumiem un satiksmes ierobežojumiem, ap Granburteruldu bija pulcējušies vairāki desmiti "dzelteno vestu" kustības aktīvistu, lai paustu savu neapmierinātību.

"Mums liedz iekļūt pilsētiņā," norādīja viens no viņiem. "Es gāju pāri ceļam sava dzeltenajā vestē, taču man lika to novilkt, jo tā esot aizliegta."

"Dzelteno vestu" kustība radās novembra vidū kā stihiska reakcija uz plānoto degvielas nodokļa paaugstināšanu, bet ātri pārauga plašākā vispārējā kustībā pret Makrona politiku. Protestētāji valkā atstarojošās dzeltenās vestes, no kā arī aizgūts šīs protestu kustības nosaukums.

Saskaņā ar policijas datiem sestdien, devīto nedēļas nogali pēc kārtas, Francijas pilsētu ielās izgāja 84 000 cilvēku.

Viens no "dzelteno vestu" neformālajiem līderiem aģentūrai AP apliecināja, ka protesti netiks pārtraukti.