ASV izved daļu militārā aprīkojuma no Sīrijas
 
©AP/Scanpix

ASV bruņotie spēki jau ir izveduši daļu sava aprīkojuma no Sīrijas, ceturtdien apstiprināja aizsardzības resora amatpersona pēc ziņām, ka ir uzsākta ASV karaspēka izvešana no Sīrijas, par kuru paziņojis ASV prezidents Donalds Tramps.

"Es varu apstiprināt aprīkojuma pārvietošanu no Sīrijas," sacīja amatpersona. "Drošības apsvērumu dēļ es pašlaik neminēšu sīkākas detaļas."

Trampa pēkšņais 19.decembra paziņojums, ka no Sīrijas tiks izvesti 2000 tur dislocētie ASV karavīri, radīja satraukumu Vašingtonas amatpersonu vidū un ASV sabiedrotajos ārzemēs, bet ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss atkāpās no amata.

Tramps pēc sava sākotnējā paziņojuma, kas sabiedrotos pārsteidza nesagatavotus, kā arī izraisīja satraukumu Sīrijas kurdos, vēlāk skaidroja, ka karaspēka izvešana notikšot lēni. Izvešanas laika grafiks vēl nav zināms.

Par aprīkojuma izvešanu pēdējo dienu laikā vispirms ziņoja telekanāls CNN, citējot ASV administrācijas amatpersonas ar tiešām zināšanām par šo operāciju teikto, ka tas ir signāls par ASV bruņoto spēku izvešanas sākumu.

Amatpersona, kuru citēja CNN, tomēr nepateica, tieši kādas kravas izvestas, kā tās transportētas un no kuras Sīrijas daļas, lai gan bija gaidāms, ka izvešana sāktos Sīrijas ziemeļos.

ASV karaspēka izvešana no Sīrijas pilnā apmērā, par ko decembrī paziņoja Tramps, notiks, neraugoties uz plašo kritiku, ko šis lēmums izraisījis, ceturtdien sacīja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

"Ir pieņemts prezidenta Trampa lēmums par karavīru izvešanu. Mēs to darīsim," preses konferencē Kairā sacīja Pompeo.

ASV nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons šonedēļ izklāstīja nosacījumus karaspēka izvešanai, ieskaitot džihādistu grupējuma "islāma valsts" sakāvi un garantijas Vašingtonas sabiedroto kurdu kaujinieku drošībai, pret kuriem Turcija draudējusi nekavējoties izvērst ofensīvu.

Boltona izteikumi tika interpretēti kā atkāpšanās no Trampa sākotnējās ieceres. Tomēr Pompeo skaidroja, ka abu paziņojumu starpā pretrunu nav.

"Nav pilnīgi nekādu pretrunu. Šo versiju izgudrojuši mediji," sacīja Pompeo, uzverot, ka Vašingtona joprojām ir apņēmības pilna nepieļaut "Islāma valsts" atdzimšanu.