Varšavā atklāta izstāde par godu Latvijas simtgadei

 
©AFP/Scanpix

Polijas Nacionālās piemiņas institūta (IPN) Izglītības centrā Varšavā atklāta Latvijas simtgadei veltīta izstāde "mēs vēlamies būt brīvi, mēs būsim brīvi".

Izstādi, kas veltīta Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Somijas neatkarības simtgadei, sagatavojis Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Lietuvas Centrālo valsts arhīvu, Igaunijas Nacionālo arhīvu, Somijas Nacionālo arhīvu un Polijas IPN.

Savā uzrunā, atklājot izstādi, IPN priekšsēdētājs Jaroslavs Šareks norādīja, ka pāvesta Polijas apmeklējums 1979. gadā kļuva par stimulu komunistiskā režīma gāšanai gan Polijā, gan visā Austrumeiropā.

Savukārt Lietuvas vēstnieks Polijā Eduards Borisovs uzsvēra, ka, svinot neatkarības simtgadi, nedrīkst aizmirst tos 50 gadus, kurus Baltijas valstīm nācās aizvadīt padomju okupācijā.

"Šī sāpīgā mūsu valstu vēsture mums māca, ka mums jāatceras vēsture un jāgādā, lai jaunās paaudzes neaizmirst notikumus pirms simts gadiem," piebilda Borisovs.

Izstādes kuratore, Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža norādīja, ka ekspozīcijas galvenais uzdevums ir uzsvērt, ka neatkarība nav pašsaprotama, bet ir "trausla vērtība, kas pastāvīgi jāaizsargā un jāstiprina".

Izstādes ekspozīcija aplūko Latvijas valsts tapšanu to Baltijas reģiona valstu vēstures kontekstā, kuras arī ieguva vai atguva savu neatkarību, beidzoties Otrajam pasaules karam.