Britu likumdevēji trešdien atsāk debates par premjerministres Terēzas Mejas "Breksita" vienošanos. Tiesa, gan, ir visai maz pazīmju, ka kopš decembra vidus, kad svarīgais balsojumus par vienošanos lielās opozīcijas dēļ tika atlikts, šajā jautājumā būtu panākts progress.
Parlamenta Ziemassvētku brīvdienu laiku premjere izmantoja, lai panāktu, ka vienošanos atbalsta lielāks likumdevēju skaits.
Meja skaidro, ka no Eiropas Savienības (ES) cenšas gūt garantijas tam, ka tā dēvētais pagaidu risinājums atvērtas Ziemeļīrijas un Īrijas Republikas robežas saglabāšanai pēc "Breksita" nekļūst par pastāvīgu situāciju.
Pagaidu risinājums paredz, ka Ziemeļīrijā būs no pārējās Apvienotās Karalistes nedaudz atšķirīgi tirdzniecības noteikumi. Meja uzver, ka šim risinājumam ir tikai pagaidu raksturs.
Laikraksts "Financial Times" vēsta, ka Mejas palīgi cenšas pārliecināt ES līderus sniegt rakstiskas garantijas pirms otrā balsojuma Lielbritānijas parlamentā, ja, kā sagaidāms, pirmo balsojumu, kas parlamentā gaidāms otrdien, viņa zaudēs.
Mejas vietnieks Deivids Lidingtons raidorganizācijai BBC sacīja, ka valdība vēl trešdien publicēs detalizētus priekšlikumus Ziemeļīrijas jautājumā.
Priekšlikumos "skaidri būs apliecināta Ziemeļīrijas pastāvīgā vieta Apvienotās Karalistes iekšējā tirgū", turklāt Ziemeļīrijas asamblejai būs nodrošinātas veto tiesības attiecībā uz likumdošanu šajā jomā.
Tomēr Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija (DUP), kuras desmit deputāti Apvienotās Karalistes parlamentā sniedz atbalstu Mejas mazākuma valdībai, noraidījusi "bezjēdzīgās garantijas".
Ziemeļīrija kopā ar pārējo Apvienoto Karalisti pametīs ES, bet Īrijas Republika paliks ES sastāvā.