Grieķijas parlaments pieņem pirmo patstāvīgi veidoto budžetu pēc aizdevuma programmām

© Tass/Scanpix

Grieķijas parlaments otrdien pieņēma valsts budžetu 2019.gadam, kad ir pirmais patstāvīgi veidotais budžets pēc Grieķijas dalības izbeigšanas starptautisko aizdevumu programmās.

Pēc piecu dienu ilgām debatēm budžets tika pieņemts, 154 deputātiem balsojot par un 143 - pret, paziņoja parlamenta spīkers.

Premjerministra Alekša Cipra valdība pamatoja šo budžetu ar prognozi, ka iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaugs par 2,5%. Tā arī prognozēja, ka bezdarba līmenis samazināsies no 18,6% šī gada septembrī līdz 16,7% 2019.gada beigās.

Valdība arī nolēma atteikties no jaunas pensiju samazināšanas, ko pēc vienošanās ar starptautiskajiem kreditoriem bija plānots veikt 2019.gada sākumā.

Iecerētais IKP pieaugums ļautu saglabāt pamatbudžeta pārpalikumu virs 3,5% no IKP, kas ir viens no nosacījumiem, kuri Grieķijai jāievēro saskaņā ar vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem.

Pirms otrdienas vakarā notikušā balsojuma parlamentārā opozīcija izteica neapmierinātību ar šo budžeta projektu.

Lielākās opozīcijas partijas "Jaunā demokrātija" līderis Kiriaks Micotakis apsūdzēja Cipru, ka viņš rīkojoties savas partijas, nevis valsts interesēs. "Šis būs jūsu pēdējais budžets," solīja Micotakis.

"Mēs to izdarījām. Šodien mums ir prieks pieņemt pirmo budžetu pēc taupības programmas beigām," sacīja premjers.

Grieķija augustā pārtrauca dalību trešajā un pēdējā valsts starptautiskajā glābšanas programmā un šobrīd pati sevi finansē, taču starptautiskās institūcijas turpina valsti cieši uzraudzīt.

Svarīgākais