Pāvests Pāvils VI un arhibīskaps Oskars Romero iecelti svēto kārtā

© SCANPIX

Pāvests Pāvils VI, kurš pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados pārraudzīja plašas reformas katoļu baznīcā, un Salvadoras arhibīskaps Oskars Romero svētdien iecelti svēto kārtā.

Pāvests Francisks kanonizācijas dievkalpojumā bija aplicis jostu, kas piederēja Romeru, kurš tika nogalināts mises laikā 1980.gadā, un izmantoja vīna kausu, kas savulaik piederēja Pāvilam VI.

Lai būtu klāt šajā notikumā, aptuveni 5000 cilvēku bija devušies no Salvadoras uz Vatikānu, un tūkstošiem sekoja līdz kanonizēšanai televizoru ekrānos pie Sansalvadoras katedrāles, kur apbedīti Romero pīšļi.

Pāvils VI tika pasludināts par svētīgo 2014.gada oktobrī, bet Romero - 2015.gada maijā.

Katoļu baznīcā, lai personu ieceltu svēto kārtā, nepieciešami divi "apstiprināti" brīnumi. Viens brīnums nepieciešams, lai apstiprinātu personas beatifikāciju - pasludināšanu par svētīgo jeb svētlaimīgo, bet iecelšanai svēto kārtā nepieciešami divi brīnumi.

Pāvils VI tika pasludināts par svētīgo 2014.gada oktobrī, bet Romero - 2015.gada maijā. Šā gada martā Pāvests Francisks parakstīja dekrētu, piedēvējot viņiem jaunus brīnumus.

Romero, kuru 1980.gadā dievkalpojuma laikā noslepkavoja galēji labējie ekstrēmisti, asi kritizēja represijas un sociālo netaisnību Salvadorā un nosodīja armijas un kreisā spārna kaujinieku pastrādātos cilvēktiesību pārkāpumus, sākoties Salvadoras pilsoņkaram, kas ilga no 1980.gada līdz 1992.gadam.

Francisks cildinājis Romero un Pāvilu VI, kurš aizgāja mūžībā 1978.gadā, par drosmi nemierīgos laikos un cīņu par sociālo taisnīgumu.

Līdz ar Romero un Pāvilu VI svēto kārtā tika iecelti vēl pieci cilvēki, tostarp vācu mūķene Marija Katrīna Kaspere.

Pasaulē

Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.

Svarīgākais