Pekinai prasa "viest skaidrību" par Interpola prezidenta atrašanās vietu

© Scanpix

Interpols Ķīnai oficiāli pieprasījis "viest skaidrību" par pazudušā Interpola prezidenta Ķīnas pilsoņa Mena Honvei atrašanās vietu. Medijos iepriekš parādījušās ziņas, ka Mens pēc ierašanās Ķīnā aizturēts pratināšanai.

Pekina līdz šim klusējusi Mena neparastās pazušanas lietā. Mens pēdējo reizi redzēts, kad viņš septembra beigās no Interpola galvenās mītnes Lionā, Francijā, devās uz Ķīnu, ziņu aģentūrai AFP apliecināja izmeklēšanai tuvs avots.

Viņa dzīvesbiedre paziņojusi par vīra pazušanu.

"Interpols, izmantojot oficiālus likumsargu kanālus, pieprasījis Ķīnas amatpersonām viest skaidrību par Interpola prezidenta Mena Honvei statusu," paziņojumā apliecināja Interpola ģenerālsekretārs Jirgens Štoks.

"Interpola ģenerālais sekretariāts gaida uz Ķīnas varasiestāžu oficiālu atbildi, kurā būtu kliedētas bažas par prezidenta situāciju."

Šī ir pēdējā epizode virknē gadījumu, kad pazudušas Ķīnas prominences. Jau iepriekš uz vairākām nedēļām un pat mēnešiem pazudušas valdības amatpersonas, uzņēmēji miljardieri un pat ievērojamas slavenības.

Ārlietu ministrija par Mena pazušanu komentārus nav sniegusi.

Drīz pēc ziņu parādīšanās par Mena pazušanu, izplatījās vēstis, ka viņš aizturēts Pekinas slepenās korupcijas apkarošanas kampaņas ietvaros.

Atsaucoties uz anonīmiem avotiem, laikraksts "South China Morning Post" vēstīja, ka Ķīnas disciplīnas komisijas pārstāvji aizturējuši Menu, kad viņš ieradies Pekinas lidostā.

Pirms ievēlēšanas 2016.gada novembrī Interpola prezidenta amatā Mens bija Ķīnas sabiedriskās drošības viceministrs. Atbilstoši kritiķu apgalvojumiem, atrodoties šajā amatā, viņš varējis kontrolēt slepenpoliciju.

Pekina uzskatīja, ka līdz ar Mena ievēlēšanu Interpola prezidenta amatā radusies iespēja gūt lielāku starptautisko palīdzību, lai notvertu aizdomās par ekonomisko noziegumu pastrādāšanu turētos, arī korumpētas amatpersonas.

Dažas valstis sūdzējušās, ka šo pasākumu ietvaros, kas ir pazīstami kā operācija "Lapsu medības", to teritorijās slepeni un bez vietējo varasiestāžu piekrišanas darbojušies Ķīnas likumsargi.

Mens ir pirmais Interpola vadītājs ķīnietis. Mena amata termiņš noslēgsies 2020.gadā.

Svarīgākais