Sorosa fonds pārcēlies no Budapeštas uz Berlīni

© Reuters/Scanpix

ASV miljardiera Džordža Sorosa fonds beidzis darboties Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā un pārcēlies uz Berlīni, kur jau sācis darbu.

Sorosa dibinātais Atvērtās sabiedrības fonds (OSF) jau maijā paziņoja, ka "represīvās vides" dēļ pametīs Ungāriju un pārcels savu darbību uz Vāciju.

No Budapeštas uz Berlīni pārcēlušies astoņi fonda darbinieki ar savām ģimenēm, paziņoja OSF biroju direktors Gorans Buldioskis, piebilstot, ka darbinieku skaitu plānots palielināt līdz 150.

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ir kategoriski noskaņots pret imigrāciju un vaino Sorosu migrantu vilnī, kas 2015. un 2016.gadā ieplūda Eiropā caur Balkāniem.

OSF ar galveno biroju Ņujorkā atbalsta nevalstiskās organizācijas, kuras palīdz patvēruma meklētājiem.

Ungārijas parlaments jūnijā apstiprināja pretrunīgi vērtētu likumu kopumu, kas paredz sodus nevalstiskajām organizācijām, kuras palīdz migrantiem.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais