Zviedrijas premjers Levēns zaudē neuzticības balsojumā parlamentā

© TT NEWS AGENCY/Scanpix

Zviedrijas parlaments otrdien izteicis neuzticību premjerministram Stēfanam Levēnam.

Levēnu atbalstīja 142 deputāti, bet pret viņu balsoja 204 - centriski labējais opozīcijas bloks un galēji labējie Zviedrijas demokrāti (SD).

"Zviedrijai ir vajadzīga jauna valdība, kurai ir plašs politiskais atbalsts reformu veikšanai," pirms balsojuma parlamentā pavēstīja konservatīvo līderis Ulfs Kristersons.

Sagaidāms, ka parlamenta spīkers Andreass Norlens tuvākajās dienās tiksies ar parlamentā pārstāvēto astoņu partiju līderiem, lai noskaidrotu, kurš veidos jauno valdību.

Levēns turpinās pildīt premjera pienākumus, kamēr netiks izveidota jaunā valdība.

Uzticības balsojums bija obligāts pēc vispārējām vēlēšanām un tam jānotiek divu nedēļu laikā pēc jaunā parlamenta sanākšanas.

Lai premjeram izteiktu neuzticību, bija nepieciešamas vismaz 175 balsis, taču nevienai no abām lielākajām nometnēm pēc 9.septembrī notikušajām vēlēšanām nav vairākuma, un spēku līdzsvars starp labēji centrisko partiju Aliansi un kreiso partiju neformālo bloku atrodas SD rokās.

Levēna vadītie sociāldemokrāti un "zaļie", kas veido pašreizējo valdību, kā arī bijušo komunistu izveidotā Kreisā partija, kas Levēna mazākuma valdībai nodrošināja neoficiālu parlamentāro atbalstu, kopā vēlēšanās ieguva 144 deputātu vietas.

Savukārt opozīcijā esošā Alianse, kuras sastāvā ir moderāti, Centra partija, kristīgie demokrāti un liberāļi, izcīnīja 143 mandātus.

Tikmēr savas pozīcijas parlamentā nostiprinājuši Zviedrijas demokrāti, kas ieguva 62 vietas un ar kuru balsīm pirmdien parlamenta spīkera amatā tika ievēlēts konservatīvās Moderātu partijas pārstāvis Norlens.

Četru Aliansē esošo partiju līderi pieprasīja Levēna atkāpšanos jau pēc vēlēšanām, taču viņš to atteicās darīt, paziņojot, ka viņa vadītais bloks vēlēšanās esot uzvarējis.

Šobrīd līdztekus Levēnam uz valdības vadītāja amatu pretendē Kristersons, kuru atbalsta arī pārējās Alianses partijas.

Arī Zviedrijas demokrāti izteikušies, ka priekšroku dotu konservatīvo vadītai valdībai.

Tomēr visas pārējās partijas līdz šim kategoriski atteikušās jebkādā formā sadarboties ar SD.

Neskatoties uz savām domstarpībām spīkera ievēlēšanas jautājumā, Alianse un sociāldemokrāti pagājušajā nedēļā vienojās turpināt līdzšinējo politiku un bloķēt SD kandidāta ievēlēšanu par priekšsēdētāju jebkurā no 15 pastāvīgajām parlamentārajām komisijām.

Svarīgākais