Kaitīgā mikroplastmasa barības ķēdē var nonākt ar odu starpniecību, liecina pētījums

© Scanpix

Ir novērots, ka odu kāpuri ar barību uzņem mikroplastmasas, kuras var nonākt tālāk pārtikas ķēdē, konstatēts trešdien publicētā pētījumā.

Mikroplastmasas jeb sīkas plastmasas daļiņas, kas atdalījušās no sintētiskiem apģērbiem, kontaktlēcām un citiem plastmasas izstrādājumiem, ir piesārņojušas lielu daļu no pasaules okeāniem.

Šis pētījums atklāj vēl vienu veidu, kā šīs daļiņas var kaitēt videi.

Mikroplastmasas nopietni kaitē jūras dzīvajai dabai un rada nopietnu risku cilvēku veselībai, ceļojot tālāk pa barības ķēdi un piesārņojot ūdensapgādes avotus.

Redingas Universitātes zinātnieki tagad pirmoreiz pierādījuši, ka mikroplastmasas var nonākt mūsu ekosistēmā arī ar odu un citu lidojošu kukaiņu starpniecību.

Zinātnieki noskatījās, kā odu kāpuri ar barību uzņēma mikroskopiskus plastmasas graudiņus, un pēc tam novēroja šos kāpurus visā to dzīves ciklā.

Viņi konstatēja, ka daudzas no šīm daļiņām nonāca tālāk pieaugušos odos, kas nozīmē, ka citas radības, apēdot šos odus, apēd arī šīs mikrodaļiņas.

"Šīs parādības nozīmīgums ir tajā, ka tā ir diezgan plaši izplatīta," sacīja šī pētījuma vadošā autore un Redingas Universitātes bioloģe Amanda Kalahana.

"Mēs kā piemēru apskatām tikai odus, bet ir daudz kukaiņu, kuri dzīvo ūdenī un kam ir tāds pats dzīves cikls ar kāpuriem, kas ēd ūdenī esošas lietas un pēc tam izaug par pieaugušiem īpatņiem."

Ir zināms, ka šādus kukaiņus ēd vairāku sugu putni, sikspārņi un zirnekļi, kas pēc tam paši kļūst par citu dzīvnieku medījumu.

Svarīgākais